piątek, 19 lutego 2010

Ubuntu z Live CD wystartuje o 33% szybciej

Autor: Adrian Nowak, 12:46, piątek, 19 lutego 2010


Jeśli chcesz komuś zaprezentować działanie Linuksa a jego instalacja na dysku nie wchodzi w grę najlepszym wyjściem jest uruchomienie jednej z popularnych dystrybucji w trybie Live CD czyli zwyczajnie z krążka bez konieczności instalacji na dysku.

Czasem nie działa to najlepiej z niektórymi kartami graficznymi, jednak w większości przypadków powinno obejść się bez problemów. Irytujący może być jednakże czas kilkuminutowego oczekiwania na załadowanie się GNOME i tą niedogodność postanowiono wreszcie zniwelować.

Jamie Bennett zajmujący się w Canonical tworzeniem Ubuntu Mobile wyjaśnia, że proces ładowania systemu z Live CD składa się z dwóch etapów. Pierwszym jest przygotowanie środowiska do uruchomienia a drugim - jak nie trudno się domyślić - samo ładowanie się elementów systemu podobnie jak na zainstalowanym Linuksie.

Poważnych niedociągnięć Bennett doszukał się w pierwszym etapie gdzie zestaw skryptów i baza danych debconf spowalniała znacznie start Ubuntu. Na szczęście większość z nich udało mu się naprawić co podniosło prędkość uruchamiania z płyty o około 33%. Jamie Bennett dodał, iż normalnie bootowanie na jego komputerze z architekturą ARM zajmowało około trzech minut, natomiast po aktualizacjach proces ten wymaga jedynie minuty i 53 sekund.

Co prawda do minimalistycznego Chrome OS jeszcze daleko, jednak trudno nie docenić wysiłków wkładanych w wydajność systemu podczas gdy coraz więcej zajmuje się jego wyglądem.

źródło: linuxuk.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety