wtorek, 16 lutego 2010

Wydano Debian Edu 5.0.4+edu0 znany też jako Skolelinux 5.0

Autor: Adrian Nowak, 18:39, wtorek, 16 lutego 2010


Ukazała się nowa wersja systemu Debian Edu (znanego również pod nazwą Skolelinux), specjalnej edycji Debiana przeznaczonej dla oświaty. Wiadomość o wydaniu ogłosił na liście debian-devel-announce Holger Levsen.

Wpis pochodzi ze strony DUG.net.pl.

Skolelinux jest pakietem oprogramowania skrojonym na potrzeby szkół i innych jednostek oświatowych. Dostarcza kompletny system, od centralnego serwera spełniającego wszystkie potrzeby szkoły, po stacje robocze dla uczniów w klasach. Skolelinux działa od ręki, bez potrzeby dokonywania skomplikowanych konfiguracji.
Rys. 1. Maskotka Skolelinuksa

Debian Edu posiada pełną obsługę tzw. cienkich klientów, stacji bezdyskowych oraz zwykłych stacji roboczych i laptopów. Dzięki stacji bezdyskowej użytkownicy otrzymują pełną funkcjonalność PC (muzyka, wideo, nośniki USB czy DVD) połączoną z wygodą utrzymania cienkich klientów. Nowy ekran uruchamiania pozwala także na instalację systemu za pomocą PXE.

W przeciwieństwie do innych podobnych projektów, Skolelinux dba o całą szkolną sieć, a nie tylko o komputery uczniów. Dzięki temu mogę połączyć więcej komputerów w bezpieczną i stabilną sieć, bez potrzeby martwienia się o konfigurację i zarządzanie usługami, nawet bez wsparcia technicznego.

-- Nigel Barker, koordynator ds. IT oraz nauczyciel chemii, Hiroshima International School

Na Skolelinux zainstalowanych jest ponad 80 aplikacji o przeznaczeniu edukacyjnym. System dostępny jest w ponad 50 językach, w tym po polsku.

Instalację Skolelinuksa przeprowadzić można z płyty CD (wymagane połączenie z siecią) lub pojedynczej płyty DVD, które pozwalają na instalację na kilku rodzinach procesorów (x86, AMD64, PowerPC).

Debian Edu posiada niskie wymagania sprzętowe: stacja bezdyskowa dobrze działa na maszynie wyposażonej w 256 MB RAM-u, lokalny swap oraz procesor o taktowaniu 800 MHz. Do zastosowań multimedialnych zalecany jest jednak nieco potężniejszy sprzęt.

Dzięki Skolelinuksowi najprawdopodobniej uda się sprostać założeniom nowej reformy oświatowej.

-- Heidi Olsen Sværd, dyrektor szkoły Håvik w Narwiku

Skolelinux jest Wolnym Oprogramowaniem. Nadrzędnym celem projektu jest dostarczenie szkołom oraz uczniom kompleksowego systemu. Dzięki prostemu w użytkowaniu systemowi, który dołączonym kodem źródłowym, uczniowie mogą studiować oprogramowanie, uczyć się jak jest ono napisane i samemu tworzyć nowe. Zespół Debiana Edu kładzie nacisk na naukę przez praktykę. Uczniowie mogą się rozwijać dzięki współuczestnictwu oraz wymienianie wiedzy. Oprogramowanie, które wchodzi w skład Skolelinuksa nie posiada zastrzeżeń dotyczących użycia, kopiowania czy nauki.

Fot. 2. Młoda uczennica korzystająca ze Skolelinuksa
System jest wspierany i używany w wielu regionalnych i ogólnokrajowych projektach edukacyjnych w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Najaktywniej używany jest w Norwegii, Niemczech, Hiszpanii, Danii, na Tajwanie oraz w Japonii.

W części regionów używa Skolelinux używany jest przy współpracy z komercyjnym wsparciem lub z pracownikami publicznymi. Mniejsze wdrożenia w pojedynczych szkołach mogą być utrzymywane przez samych nauczycieli bez specjalnego przeszkolenia.

Skolelinux jest łatwy w utrzymaniu. Mielimy kilka problemów podczas wdrożenia, ale ich liczba była zaskakująco niska.

-- Monica Larssen, koordynator ds. IT/doradca, Harstad


Wg raportów koszty utrzymania Skolelinuksa na stacjach bezdyskowych są o połowę niższe niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań na zwykłych stacjach roboczych.

Nowości w wydaniu

* nowe wydanie Skolelinuksa bazuje na najnowszej aktualizacji Debiana 5.0 „Lenny”. Podobnie jak system bazowy, Skolelinux 5.0 jest kompatybilny z LSB. Używa jądra w wersji 2.6.26, wyposażone jest w środowiska KDE 3.5.10 oraz GNOME 2.22.2

* najnowsze wydanie Debiana Edu połączone zostało z bardzo pomyślnym projektem edukacyjnym z hiszpańskiego regionu Extremadura, który bazuje na systemie LinEx GNU/Linux. Najbardziej widocznym efektem fuzji projektów jest obsługa GNOME

* konfiguracja serwera terminali została usprawniona, obecnie stacje bezdyskowe obsługiwane są od ręki. Nowe, konfigurowalne menu PXE umożliwia użytkownikom wybór między stacją bezdyskową, cienkim klientem a nawet instalacją systemu przez sieć

* w systemie dla uczniów dodane zostały skróty klawiszowe do programów edukacyjnym, takich jak GCompris, Kalzium, KGeography, KMplot, KStars, Stopmotion czy do pakietu OpenOffice

* dokumentacja systemy została ulepszona oraz przetłumaczona na niemiecki, włoski oraz norweski. Dodatkowo dostępne jest niepełne tłumaczenie na hiszpański, francuski oraz chiński. Zespół Debiana Edu prosi o pomoc przy tłumaczeniu na inne języki narodowe oraz o poprawę angielskiego oryginału

* przeglądarka internetowa została wyposażona w szereg wolnych wtyczek, dodane zostały m.in. Gnash do obsługi Flasha, Java oraz inne

Skolelinux — obok systemów dźwięku ALSA oraz OSS — wyposażony został w PulseAudio, które pozwala na lepsze osiągi na zwykłych oraz bezdyskowych stacjach roboczych

usprawnione oraz uproszczone zostało narzędzie LWAT, przeznaczone do administracji systemu przez przeglądarkę.

Plany na przyszłość

Najbliższym celem projektu jest wydanie wersji 5.0.4+edu1, planowane na połowę marca 2010 r., ze zaktualizowaną dokumentację oraz jej tłumaczeniami, a także z ważniejszymi poprawkami.

Kolejnym jest rozwój następnej dużej edycji Skolelinuksa, z większymi nowymi funkcjami. Zespół planuje wydać ją równolegle z Debianem Squeeze, który wg obecnych planów ukazać ma się w drugiej połowie 2010.

Pobieranie

Obraz iso CD oraz DVD można pobrać ze strony ftp.skolelinux.org/skolelinux-cd/.

źródło: lists.debian.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety