wtorek, 23 marca 2010

Co gdyby Microsoft kupił firmę Novell? + Ankieta

Autor: Adrian Nowak, 12:50, wtorek, 23 marca 2010


Ostatnio Novell stał się prawdziwym celem dla gigantów informatycznych, którzy chętnie kupią świetnie rozwijającą się firmę. Przypomnę, iż Novell to korporacja zajmująca się między innymi tworzeniem dystrybucji openSUSE czy mającego znacznie większy wymiar komercyjny systemu Novell ZENworks do zarządzania serwerami.

Na temat potencjalnego oddania się firmy w inne ręce zrobiło się głośno ostatnio, gdy fundusz Elliott Associates zaproponował zakup Novella za około 2 miliardy dolarów, co obecnie jest nieco zawyżoną równowartością wszystkich akcji firmy. Z plotkami na ten temat mieliśmy do czynienia już kilka miesięcy temu, jednak dopiero teraz widać, iż prędzej czy później Novell zasili zbiory jednego z gigantów informatycznych.

Kto dostanie Novella?

Jak rozważa Bryan Richard z Linux Magazine, pole do popisu mają jedynie korporacje takie jak IBM, Oracle, HP, CA, Cisco ...no i Microsoft. Przy czym z całej listy to właśnie gigant z Redmond wydaje się najciekawszym kandydatem i to z wielu powodów.

Każdy kto zetknął się na przykład z niechęcią do bibliotek Mono, wie, że to właśnie współpraca Novella i Microsoftu pozwoliła na budowę tego multiplatformowego projektu. Obie firmy współpracują ze sobą już od 2006 roku i samo rozszerzenie współpracy byłoby wręcz naturalne.

Drugi powód jest już bardziej oczywisty i zwyczajnie Microsoft potrafiłby bardzo dobrze wykorzystać potencjał firmy do jeszcze większego zmonopolizowania rynku.

Co Microsoft zrobiłby z Novellem?

Tutaj sprawa jest jeszcze ciekawsza. Pierwsze co może się nasuwać osobom, które niezbyt przepadają za  Microsoftem to oczywiście wizja zniszczenia firmy. Ot takie 2 miliardy w błoto żeby tylko mieć jednego konkurenta mniej.

W praktyce jednak nikt nie marnuje takich pieniędzy, dlatego realniejszą wydaje się wizja, która ziściła się jakiś czas temu w Oracle. Po zakupie MySQL-a, któremu "gwarantowano dobrą przyszłość", Oracle zwyczajnie sprzedawało swój produkt wszędzie tam gdzie się dało, a gdzie nie - wskazywało na wykorzystanie MySQL.

Podobnie mogłoby być z Microsoftem, który w pierwszej kolejności proponuje raczej swoje rozwiązania a tam, gdzie radzi sobie gorzej (rynek serwerów) mógłby użyć stworzonej - a raczej dopracowanej - przez siebie dystrybucji Linuksa.

Używam Microsoft Linux

Najbardziej kontrowersyjną jest jednak wizja stworzenia przez Microsoft desktopowej dystrybucji Linuksa na wzór Mac OS. Przyznacie, że nie byłoby to specjalnie trudne, gdyby Redmond postanowiło tak zmodyfikować openSUSE by przypominał Windows.

Z drugiej strony takie działanie mogłoby "niechcący" wspomóc także inne dystrybucje, jednak ogólny wydźwięk tworzenia zamkniętej dystrybucji (bo na otwartą się chyba nie zanosi) byłby sporym precedensem.

Jestem ciekawy, jak sądzicie - czy Microsoft kiedyś skusi się na przygotowanie własnej dystrybucji?

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety