środa, 31 marca 2010

Dash - przeglądarka plików od twórcy Elementary

Autor: Adrian Nowak, 18:27, środa, 31 marca 2010


Myślę, że większość czytelników powinna bez problemu kojarzyć motyw Elementary, gdyż jest to jeden z lepszych jakie kiedykolwiek powstały dla Linuksa. Ostatnio DanRabbit, który jest jego twórcą zaprezentował świetną modyfikację dla Nautilusa, jednak wygląda na to, że postanowił się skupić na swoim autorskim projekcie.

Całe Elementary jest bardzo minimalistyczne, zatem również przeglądarka plików zawiera wyłącznie niezbędne elementy. Jest ich nawet mniej niż w Mac OS do którego porównania wręcz nie da się uniknąć. Co ważne, nie są to jedynie mockupy a działający program, który już niedługo będzie spełniał ważną rolę w innym projekcie.

Przeglądarka plików Dash prawdopodobnie trafi do dystrybucji Elementary OS, nad którym cały czas trwają wytężone prace - jak widać, zmiany są liczne, jednak nie każdemu mogą odpowiadać. Rezygnacja z wielu funkcji na pewno wpłynie korzystnie na prędkość działania przeglądarki, jednak bardziej zaawansowanym użytkownikom uniemożliwi wykonywanie wielu wydawałoby się oczywistych operacji.

Naprawdę nie mogę się doczekać pierwszego wydania Elementary OS, chociaż zapewne nie zostanę przy nim zbyt długo. Minimalizm może i jest w wielu przypadkach zalecany, jednak moim zdaniem nie rekompensuje w wystarczającym stopniu ubogiej funkcjonalności. Idealnie byłoby, gdyby te dwie cechy połączyć, podobnie jak możemy ustawiać różne tryby pracy systemowego kalkulatora, zależnie od potrzeb.

źródła: omgubuntu.co.uk, danrabbit.deviantart.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety