poniedziałek, 8 marca 2010

Elive 2.0 czyli lekki Linux dla wymagających

Autor: Adrian Nowak, 09:00, poniedziałek, 8 marca 2010


Zwykle proste środowisko graficzne jest zaprzeczeniem rozbudowanej funkcjonalności, przez co ciężko mu wyjść poza ramy "niszowego". Jak się okazuje, nie jest to poprawny tok rozumowania a przykładem dystrybucji prostej i funkcjonalnej jednocześnie ma być Elive, którego wersja 2.0 niedawno się pojawiła.

Jedną z największych zalet dystrybucji jest opieranie się bezpośrednio o popularnego Debiana a także wykorzystanie minimalistycznego środowiska Enlightenment. Sprawia to, że Elive może działać już na komputerze wyposażonym w procesor 100 Mhz i jedynie 64 MB pamięci operacyjnej. Nie wymagana jest także akceleracja 3D na karcie graficznej.

Jak podają twórcy dystrybucji, jest ona dostarczana z "pełnym wyposażeniem", zatem znajdziemy w niej wszystko co niezbędne zarówno do pracy z komputerem ale także rozrywki. Ciekawostką jest w tym przypadku dołączenie narzędzi do tworzenia płyt DVD z filmami czy muzyki. Programiści umieścili w Elive również edytor grafiki 3D. Wygląda więc na to, że pod maską tego niepozornego wydania czai się domyślnie większa funkcjonalność niż w Ubuntu, które z lekkości przecież nie słynie.

Wspomniany wcześniej pulpit Enlightenment w połączeniu z Debianem zapewnia bardzo stabilną i wydajną pracę. Myślę, że jest to ciekawa propozycja dla osób, które gubią się w mnogości funkcji GNOME czy KDE i poszukują czystego, minimalistycznego środowiska do pracy oraz wypoczynku.źródło: elivecd.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety