sobota, 13 marca 2010

GNOME Do i ciekawe zmiany w narzędziu

Autor: Adrian Nowak, 15:00, sobota, 13 marca 2010


Twórcy popularnego narzędzia GNOME Do pochwalili się ostatnio planami dotyczącymi przyszłości ich projektu. O tym, że będzie się działo może świadczyć już sam powyższy mockup wykonany przez twórcę równie niezwykłego motywu Elementary.

GNOME Do to narzędzie pozwalające na szybkie i wygodne uruchamianie aplikacji a przy wykorzystaniu dodatkowych wtyczek, jego możliwości rozszerzają się na przykład o wyszukiwanie w zakładkach przeglądarki czy w liście znajomych Pidgina. Zasada działania GNOME Do przypomina wprowadzone niedawno podpowiedzi podczas wpisywania zapytania w Google. Wystarczy więc podać kilka początkowych liter z nazwy interesującego narzędzia by szybko otrzymać do niego aktywator.

GNOME Do nie tylko dla GNOME

Aplikacja działająca nie tylko w GNOME ale także bez problemu w KDE, OS X czy Windowsie posiada mylącą nazwę. Skoro tak jest, postanowiono zostawić samo "Do", które jednak moim zdaniem sprawia z kolei kłopoty natury językowej.

Z jednej strony w Do rzeczywiście wszystko ma się wykonywać bardzo szybko i niecodzienna - aż dwuliterowa - nazwa może być tego obrazem, jednak mimo wszystko jest to nieco popadanie w skrajności. Oby też nikt nie zabrał się za spolszczanie nazwy.

Przepisana i bardziej funkcjonalna

W kolejnych kilku miesiącach narzędzie ma czekać wiele poważnych zmian z których chyba najważniejszą jest przepisanie na nowo kodu. Jeszcze całkiem niedawno gdy powstawało Do, programiści nie mogli przewidzieć wielu ciekawych narzędzi, które pokochają użytkownicy takich jak chociażby mikroblogi.

W związku z przepisaniem kodu, nie będą już wymagane wtyczki na przykład do obsługi Gwibbera czy Pino (aplikacji wspierających głównie Twittera) oraz zapewne wielu innych narzędzi codziennego użytku o których twórcy na chwilę obecną nie wspominają szczegółowo.

Elementarny wygląd

Przy okazji zyskać powinien także wygląd, którego prototyp stworzony przez użytkownika DanRabbit możecie obserwować na początku wpisu.

DanRabbit stoi także za motywem Elementary, więc nie da się już chyba uniknąć skojarzeń z Mac OS, jednak widząc tak niesamowicie prostą i dopracowaną grafikę aż nie sposób mieć jakiekolwiek pretensje. Przekonamy się jednak niedługo czy uda się przenieść pomysł do działającego narzędzia - tym razem może nie być łatwo.

źródło: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety