czwartek, 18 marca 2010

GNOME Shell - mockupy kolejnych wersji

Autor: Adrian Nowak, 13:45, czwartek, 18 marca 2010


Ostatnio ktoś w komentarzu podrzucił propozycję wpisu dotyczącego GNOME Shell a biorąc pod uwagę, że już jakiś czas nie bawiłem się tym środowiskiem, chętnie sprawdziłem nad czym aktualnie pracują jego twórcy.

Przede wszystkim muszę zauważyć, że GNOME Shell to już nie ciekawostka a środowisko z którym można całkiem wygodnie pracować. Bardzo intuicyjne zachowanie okien i świetne animacje stworzone z wykorzystaniem bibliotek Clutter i Mutter sprawiają, iż całość jest rzeczywiście dziecinnie prosta. Myślę, że Shell jest najlepszą propozycją dla osób, które nie mają praktycznie żadnych doświadczeń z komputerem a więc osób starszych bądź dzieci. Z pewnością w kilka chwil opanują zachowanie pulpitu.

Już niedługo GNOME Shell ma być także wyposażony w bardzo eleganckie powiadomienia, z których najciekawsze prezentuję poniżej:Proponowany styl powiadomień, ale również ogólny zarys projektu jest bardzo ciekawy graficznie ze względu na wspomniane wcześniej biblioteki wykorzystywane między innymi do stworzenia menu głównego dystrybucji Intel Moblin.

W przyszłości planowana jest także obsługa motywów, które mają być tworzone przy użyciu prostych znaczników internetowych XML i CSS. Niestety dynamiczny wygląd wiąże się nierozerwalnie z dużym obciążeniem dla sprzętu. Wirujące i znikające w tle okna dość znacznie obciążają procesor i przeciętna maszyna nie tyle będzie miała z nimi problem, co zwyczajnie będzie się nieco "przycinać".

Jak wspominają sami twórcy, GNOME Shell nigdy nie był i nie będzie zamiennikiem dla standardowych paneli GNOME (gnome-panel) a jedynie alternatywą która u boku starego środowiska będzie zyskiwała coraz więcej na funkcjonalności i wygodzie. Przyznam, że gdyby całość działała nieco szybciej i już teraz obsługiwała aplety, zacząłbym się mocno zastanawiać nad tym czy przypadkiem nie uczynić Shella domyślnym środowiskiem w systemie.

Osoby zainteresowane GNOME Shell mogą je prosto wgrać w Ubuntu wykorzystując instrukcję instalacji, bądź poczytać o nim więcej w języku angielskim na stronach projektu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety