wtorek, 30 marca 2010

Google Chrome namierzy skąd serfujesz

Autor: Adrian Nowak, 19:12, wtorek, 30 marca 2010


Jak poinformowało Google, najnowsza wersja przeglądarki Chrome posiada już funkcję pozwalającą na sprawdzenie dokładnej lokalizacji danego użytkownika. Do tej operacji niezbędne są jednak dodatkowe urządzenia a przede wszystkim odbiornik sygnałów wysyłanych przez satelity GPS.

Dla osób szczególnie czułych na punkcie ochrony własnej prywatności, takie informacje z pewnością nie są najmilsze. Mimo wszystko nie ma jednak w tym momencie potrzeby wszczynania alarmu, gdyż wspomniana funkcja jest domyślnie wyłączona. Nic nie wskazuje także aby miało się to zmienić, bowiem geolokalizacja ma sens jedynie w komputerach przenośnych i to wyłącznie w określonych sytuacjach.

Sma specyfikacja umożliwia na uzyskanie odpowiednich danych z użyciem adresu IP, RFID, czy danych MAC kart WiFI i Bluetooth a także numerów identyfikacyjnych GSM/CDMA. W takim przypadku nie można jednak mówić o zbyt dużej dokładności, choć dla Google wystarczające zapewne byłyby takie aby dobrze dopasować reklamy, co zresztą już teraz jest poddane bardzo zaawansowanym algorytmom i działa całkiem sprawnie badając adres IP.

Dla równowagi, w najnowszej wersji narzędzia dostępnej także dla Linuksa, znajdziemy również możliwość instalowania pluginów dla trybu incognito. Jest to przydatna funkcja, jeśli korzystamy akurat z pożyczonego komputera i nie chcemy zostawiać po sobie ważnych informacji czy zwyczajnych śmieci w historii programu.

Co do samego Chrome, chyba ciężko jest negatywnie oceniać to narzędzie, które bazuje na open source'owym Chromium. Bardzo zaskakuje także szybko rosnąca liczba dodatków, których duża liczba w Firefoksie wciąż jest dla wielu decydująca.

źródło: blog.chromium.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety