sobota, 27 marca 2010

IBM i Canonical będą sprzedawać netbooki z Ubuntu w Afryce

Autor: Adrian Nowak, 12:21, sobota, 27 marca 2010


IBM, Canonical oraz mniej znana w Europie firma Simmtronics zapowiedziały, że rozpoczną dostarczanie komputerów bazujących na procesorze Intel Atom do rozwijających się państw, szczególnie znajdujących się w Afryce. Netbooki będą bazowały na na Ubuntu Netbook Remix a ich cena waha się w granicach 190 dolarów.

IBM dodaje także, że komputery będą dostępne również na rynkach Indii, Wietnamu i Tajlandii. Ze względu na współpracę z IBM, Canonical umieści w dystrybucji między innymi pakiet Lotus Symphony, czy dostęp do usług w chmurze dostarczanych przez IBM. Możliwe będzie również wyposażenie maszyn w aplikacje do pracy grupowej takie jak Lotus Notes czy Lotus Sametime.

Komputerek będzie się nazywał Simmbook i sugerując się już wyłącznie ceną można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że nie jest to demon prędkości. Nie mniej jednak to dobrze, że popularność zyskuje własnie jedna z dystrybucji Linuksa a nie na przykład uboga wersja Windowsa. Wątpliwości niektórych może budzić natomiast duży nacisk na usługi dostarczane w modelu "chmury", które niedawno ostro skrytykował Richard Stallman. Nie ma chyba jednak od tego prostej ucieczki, gdyż jest to niezwykle korzystne dla producentów oprogramowania rozwiązanie.

źródło: desktoplinux.com

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety