poniedziałek, 1 marca 2010

Igelle - lekki system dla komputerów przenośnych

Autor: Adrian Nowak, 15:00, poniedziałek, 1 marca 2010


Igelle jest zaawansowanym i nowoczesnym systemem operacyjnym dla komputerów, urządzeń mobilnych. Zapewnia dużo funkcji w nowoczesnym, łatwym w użyciu środowisku. - Piszą deweloperzy narzędzia na stronie internetowej projektu. Sam także pokusiłem się o sprawdzenie jak całość prezentuje się na moim komputerze.

Autorem wpisu jest mariom.

System włącza się i działa całkiem żwawo. Po uruchomieniu wita nas splash-screen o białym tle z logo Igelle. Środowiskiem graficznym jest mało popularny Esther, który przypomina nieco GNOME, i ma zapożyczone z niego pewne elementy takie jak panel. Nie można się nie zgodzić z tym, że system jest prosty. On naprawdę jest banalny w obsłudze i opakowany w ładne animacje, które nie rzucają się strasznie w oczy, a tylko dodają wizualnej lekkości systemowi.

Standardowa przeglądarka www to Epiphany, ale w "Dodaj/Usuń" dostępny jest Firefox do instalacji dla użytkowników, którzy nie mogą bez niego żyć. Po instalacji jest dostępne niewiele aplikacji, ale za to te, które umieszczono są tymi najczęściej używanymi. Inne są dostępne do instalacji w paru kliknięciach np. XChat, Mplayer i kilkadziesiąt innych rzeczy. Nie zabrakło na liście WINE, niezbędnego programu, który pozwala uruchamiać gry z Windowsa czy na przykład wypełnić PIT-y.Ciekawym i intuicyjnym rozwiązaniem jest wrzucenie ustawień i programów pogrupowanych do jednej aplikacji. Opcji nie ma za dużo, jedynie te przydatne niewymagającym użytkownikom. Innym interesującym rozwiązaniem jest ukrywający się samoczynnie pasek na dole z ikonkami do włączenia programów. Byłby on jeszcze lepszy, gdyby dało się jakoś zapanować nad tym co się w nim znajduje. Mam nadzieję, że twórcy na to wpadną i w przyszłych wersjach będzie można zmienić jego ustawienia.

Moim zdaniem, ten system jest ciekawym konkurentem dla Ubuntu. Swoją prostotą przewyższa je w codziennych czynnościach, gdzie na przykład przy instalacji nowych narzędzi nie ma konieczności podawania hasła.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety