piątek, 19 marca 2010

Instalacja edytora graficznego Pinta

Autor: Adrian Nowak, 12:00, piątek, 19 marca 2010


Pinta to lekkie narzędzie, które ma być swego rodzaju "Paintem dla Linuksa". Skoro z Ubuntu pozbyto się GIMP-a, zdecydowanie przydałby się domyślnie tego typu aplikacja. W tym przypadku rozczarować może niektórych bazowanie narzędzia na bibliotekach Mono, jednak są one obecnie już bardzo szeroko używane, więc ich unikanie jest coraz trudniejsze.

Przy okazji Miguel de Icaza, szef projektu, zapowiedział także, że Mono pojawi się również w wersji na Androida. Może więc warto zostawić uprzedzenia na wodzy i zwrócić uwagę, że wykorzystanie bibliotek ułatwi tworzenie aplikacji na kilka platform jednocześnie (oczywiście z pewnymi zmianami w interfejsie).

Sama Pinta to odpowiednik windowsowego narzędzia Paint.NET, który w zamyśle ma być realną alternatywą dla Photoshopa. Na razie bliżej mu jednak do Painta, którego zresztą ma w nazwie, chociaż nie można mu odmówić funkcji takich jak obsługa efektów, różnego rodzaju pędzli czy niezwykle użytecznych warstw.

Jak widać chociażby na obrazku z początku wpisu, Pinta została oznaczona numerkiem 0.2, co oczywiście wprost powinno mówić, iż na pełną implementację wszystkich planowanych funkcji będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Już teraz można jednak zainstalować program w najnowszej wersji dla Ubuntu 9.10 i 10.04 z paczek znajdujących się na stronie projektu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety