poniedziałek, 15 marca 2010

Instalacja nowej wersji edytora wideo PiTiVi

Autor: Adrian Nowak, 15:00, poniedziałek, 15 marca 2010


PiTiVi to narzędzie, które ma być tym dla Linuksa czy dla Windowsa jest Movie Maker. Obecnie wychodzi mu to jeszcze dość słabo, jednak z wersji na wersję użytkownicy mają do dyspozycji coraz ciekawsze funkcje, często przewyższające wygodą rozwiązania Microsoftu.

Nowa wersja PiTiVi oznaczona numerem 0.13.4 przynosi ze sobą głównie mniej dostrzegalne aktualizacje związane z generowaniem miniatur klipów czy poprawioną funkcję przewijania klatek. Wciąż brakuje jednak domyślnie tak kluczowych funkcji, jak przejścia między dodanymi plikami czy efekty specjalne.

Na duży plus zasługuje jednak możliwość wygodnego przycinania i edycji ścieżki dźwiękowej klipów niemal w czasie rzeczywistym, podczas odtwarzania jego podglądu. W narzędziu nie stworzymy własnego avatara, jednak bez problemu wytniemy nudniejsze fragmenty z naszego filmiku, by nie zanudził widzów na YouTube.

Najnowszą wersję narzędzia znajdziemy w repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:gstreamer-developers/ppa
Następnie musimy jeszcze zaktualizować paczki GStreamera wymagane przez PiTiVi 0.13.4, po czym instalujemy samą aplikację. Wszystko to załatwimy poleceniem:

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade && sudo apt-get install pitivi

źródło: webupd8.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety