piątek, 5 marca 2010

Kim Dzong il poleca Linuksa w Korei Północnej!

Autor: Adrian Nowak, 18:13, piątek, 5 marca 2010


Amerykanie uważają Open Source za wroga swojego państwa, natomiast podobnych problemów nie mają władze Korei Północnej - państwa znanego z totalitarnego ustroju i wszechobecnej cenzury. Niestety nie jest to początek zmian w tej kwestii, lecz kolejny ciekawy pomysł na poszerzenie zasięgu kontroli.

Red Star OS czyli w wolnym tłumaczeniu Czerwona Gwiazda OS, ma być udostępniany za symboliczną opłatą pięciu dolarów i pozwalać na wykonywanie podstawowych czynności z naciskiem na rozrywkę. Jeśli jednak ktoś podejrzewał, że nie znajdują się w nim żadne "dodatki od władzy" - był w sporym błędzie.

Cały system musiał zostać oczywiście dostosowany do wyznaczników Kim Jong-ila i "tradycji Koreańczyków". I tak na przykład popularny Firefox zmienił nazwę na "Moje Państwo". Można być tym faktem zaskoczonym, gdyż znacznie bardziej pasowałaby chociażby "Mój Internet", jednak szybko przekonujemy się, że dobór nie był przypadkowy. Po prostu "Moje Państwo" pozwala na przeglądanie wyłącznie stron Korei Północnej a i to także bardzo wybiórczo.

Wymagania sprzętowe są za to niewielkie i wystarczy procesor Pentium III 800MHz z 256MB RAM oraz 3GB pamięci na dysku by móc "cieszyć się" z posiadania Czerwonej Gwiazdy OS.

Dodatkową ciekawostkę podaje serwis DobreProgramy:

Koreański system podobno datuje czas na rok... 99, zamiast 2010. Jest to zgodne z doktryną polityczną Dżucze stworzoną przez Kim Ir Sena. Od daty urodzin tego ostatniego (15.04.1912) datuje się nowożytną historię Korei Północnej. Stąd też Koreańczycy żyją nie w 2010 r., tylko w 99.

Jak to świetnie podsumował jeden z zagranicznych komentatorów: "W komunistycznej Korei to system steruje tobą."

źródło: engadget.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety