piątek, 26 marca 2010

Kolejna porcja nowości z Ubuntu 10.04

Autor: Adrian Nowak, 15:34, piątek, 26 marca 2010


Pomimo że nie powinno się już od niedawna wdrażać do Ubuntu 10.04 nowych funkcji (ze względu na program prac), wciąż optymalizowany jest interfejs, który często zyskuje więcej niż moglibyśmy od niego oczekiwać.

Większość nowości dotyczy obszaru powiadamiania, w którym naprawdę można już bardzo wiele zrobić. Swoją drogą, nigdy nie byłem przekonany do Indicator Applet, który mimo wszystko utrudniał dostęp na przykład do wiadomości przesyłanych na komunikator - szczególnie gdy było ich dużo.

Obecnie jest on dodatkowo wyposażony w całkiem sporo funkcji, które pozwalają przeglądać nie tylko nadchodzące rozmowy, ale także maile i wiadomości z mikroblogów takich jak Twitter. Ostatnio pojawiła się także strzałeczka, która wskazuje na to, gdzie pojawiły się wiadomości. Nadal jednak jeśli ktoś co chwilę pisze do nas na przykład w Pidginie, aplet będzie nas o tym informował i zmuszał do klikania.

Jeśli jednak chodzi o same mikroblogi i e-maile, to całość sprawdza się w tym zadaniu wyśmienicie. Dodatkowo można sobie tutaj dokleić dodatkowy skrót do właściwie dowolnej aplikacji, jednak o tym napiszę szerzej przy innej okazji.

Niewielkie korekty dotknęły także stricte wizualną stronę i na przykład ikonka głośności podczas całkowitego wyciszenia wyraźnie daje znać o aktualnych ustawieniach. To ważne, gdyż często przyczyna braku dźwięku jest bardziej prozaiczna niż się może wydawać (a czasem niestety nie ;)).

Sam motyw jest już obecnie właściwie całkowicie dopracowany i nie ma problemów między innymi z przyciskami, których obramowanie nie zawsze było okrągłe. Nowy motyw nie wydaje mi się wizualnym cudem, jednak na szczęście nie jest to jedyna propozycja jaką mamy do wyboru. Obecnie także podczas kopiowania i przenoszenia plików pasek postępu jest bardzo zaokrąglony.

Optymalizacje nie ominęły także wprowadzonego już jakiś czas temu pola zmiany statusu. Od teraz obok ikonek pojawiło się także pole jednokrotnego wyboru typu "radio" informujące o aktualnych ustawieniach.

Jeśli chodzi o ten dodatek, jest on jak najbardziej godny pochwały, jednak sporym jego minusem jest brak współpracy ze wszystkimi komunikatorami. Oczywiście winę można zrzucić tutaj na programistów danych narzędzi, którzy nie zawsze udostępniają odpowiednie funkcje, jednak jeśli zmieniam status na "zaraz wracam" to miło byłoby, aby na polecenie zareagował nie tylko Pidgin czy Empathy, ale też Kadu i Skype.

Myślę, że dokonane w ostatnim czasie zmiany są jak najbardziej pozytywne i jedynie zmiana położenia przycisków w obramowaniu okna była nieco kontrowersyjna. Wierzę jednak, że Canonical w tym przypadku także wie co robi i zdobyta w ten sposób przestrzeń będzie ciekawie wykorzystana.

[fot. dzięki uprzejmości omgubuntu.co.uk]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety