wtorek, 9 marca 2010

Linuksowe ślady na CeBIT 2010

Autor: Adrian Nowak, 09:00, wtorek, 9 marca 2010


W ostatnim tygodniu odbywały się jedne z najpopularniejszych targów technologicznych - CeBIT 2010, które według organizatorów odwiedziło ponad 334 tysięcy gości. Wśród nich był także nasz czytelnik Adrian Widerski, który wśród licznych stanowisk poszukiwał linuksowych akcentów.

Niestety nie miał on wystarczająco dużo czasu by zgłębić się w szczegóły poszczególnych projektów, jednak zdecydowanie najciekawszym na jaki się natknął był cyfrowy stół. Całość kojarzy się chyba najbardziej z podobnym rozwiązaniem Microsoft Sufrace, jednak w tym przypadku, sercem projektu jest Ubuntu.Inteligentny stół umożliwiał obsługę przez kilka osób jednocześnie i w odróżnieniu od rozwiązania Microsoftu, do wyświetlania obrazu wykorzystywał projektor umieszczony nad urządzeniem a nie olbrzymi ekran, co zapewne bardzo korzystnie wpływa na cenę jego budowy.

Urządzeń takich jak to, czyli sterowanych za pomocą gestów powstaje coraz więcej, natomiast jestem szczerze zaciekawiony, czy mają one w ogóle jakiekolwiek szanse na upowszechnienie. Wielu ekspertów wypowiadających się na ten temat podkreśla bowiem, iż użytkownicy zwyczajnie są zbyt leniwi by wymachiwać rękami przed stolikiem czy ścianą a znacznie bardziej wolą już opracowaną mysz i klawiaturę.

Jako sama ciekawostka, którą można umieścić na przykład w poczekalni, jest to całkiem niezły pomysł (jak np. Nintendo Wii), choć niszowe projekty zwykle niezbyt zachęcają potencjalnych inwestorów. Na CeBIT 2010 nie zabrakło także stanowisk Joomla czy OpenOffice, jednak nowinki w tych projektach możemy śledzić na bieżąco bez konieczności odwiedzania targów.

Nasz wysłannik dodaje jeszcze na na podsumowanie:

Ciekawostka: przywiozłem Newsletter DFKI(Deutsche Forschungszentrum für Künstliche Intelligenz - Niemieckiego Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją) - w którym pierwszym zdjęciem, jakie rzuciło mi się w oczy był screen z Ubuntu :)

Na targach było bardzo dużo miejsc traktujących o Open Source. Szkoda, że nie udało mi się wszystkich uchwycić na fotkach i pogadać z przedstawicielami stoisk. Może innym razem - gdy pojadę na targi sam :)
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety