piątek, 12 marca 2010

Opera 5 Mini na Androida bardzo szybka, jednak bez multidotyku

Autor: Adrian Nowak, 09:00, piątek, 12 marca 2010


Udostępniono ostatnio na Androida najnowszą wersję testową Opera Mini 5 Beta posiadającą wiele funkcji, których brakuje w konkurencyjnych produktach. Najciekawszą z nich jest kompresowanie stron przed przesłaniem ich do telefonu przy użyciu dodatkowego serwera. Pozwala to zmniejszyć transfer danych nawet o 90% a co za tym idzie także czas i pieniądze.

Z tego co zaobserwowałem, strony w mobilnej Operze nie tylko ładują się szybciej ale także (zapewne dzięki kompresji grafik) nieco płynniej się przewijają. Sporą wadą jest według mnie natomiast całkowite wycięcie elementów stworzonych we Flashu a także niektórych reklam. Ogólnie nie polecam blokowania reklam, gdyż dla wielu mniejszych serwisów są to duże straty, jednak rzeczywiście na niewielkim ekranie telefonu jest to ostatnia rzecz jaką mam ochotę oglądać.

Na szczególną uwagę zasługuje także bardzo rozbudowany interfejs, który jest ewidentnie stylizowany na ten znany z wersji narzędzia dla standardowych komputerów. W Operze znajdziemy na przykład obsługę kart (również z podglądem miniatur) czy ekran główny szybkiego wybierania (speed dial). Szczegółową prezentację funkcji można znaleźć w filmiku na końcu wpisu.

Niestety nie obeszło się także bez wad, które niestety dość znacznie utrudniają poruszanie się po stronach. Najważniejszą z nich jest brak wsparcia dla multidotyku, który umożliwia na przykład wygodne skalowanie wielkości stron przy użyciu dwóch palców. Zamiast tego musimy używać standardowej lupy do której ciężko powrócić mając pod nosem znacznie wygodniejsze rozwiązanie.

Myślę, że Operę Mini można obecnie polecić głównie osobom, którym zależy na oszczędności transferu a ja zostanę na razie przy domyślnej przeglądarce Androida - przynajmniej do czasu udostępnienia przez Operę wsparcia dla multidotyku.

Zainteresowani mogą znaleźć program w Android Market, bądź pobrać bezpośrednio ze strony m.opera.com/next.


Tagi: , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety