środa, 17 marca 2010

Panflute - świetny następca muzycznego apletu

Autor: Adrian Nowak, 17:43, środa, 17 marca 2010


Czasem jeden aplet umieszczony na panelu w GNOME potrafi zaoszczędzić sporo czasu a dodatkowo uatrakcyjnić wygląd systemu. Do takich z pewnością należał Music Aplet, którego twórca Paul Kuliniewicz postanowił - korzystając ze swojego doświadczenia - stworzyć jeszcze wygodniejszy dodatek na panel.

Mowa o Panflute, który w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego Music Applet potrafi między innymi przeszukiwać utwór bezpośrednio z panelu oraz co chyba najważniejsze, jest w pełni konfigurowalny.

Na pochwałę zasługuję także płynne przewijanie informacji o utworze, które jak widać na powyższym screenie, także możemy bez problemu skonfigurować. Sprawia to, że na stosunkowo niewielkiej powierzchni panelu udaje się zmieścić niemal wszystkie niezbędne do wygodnego odtwarzania muzyki przyciski.

Z drugiej jednak strony, jeśli chcemy w pełni wykorzystać możliwości apletu, zajmie on niemal połowę długości panelu GNOME (oczywiście zależnie od używanej rozdzielczości). Myślę, że osoby, które słuchają często muzyki będą sobie jednak mogły pozwolić na takie poświęcenie.

Instalacja

Aplet instalujemy wykonując kolejno polecenia w konsoli:

sudo add-apt-repository ppa:kuliniew/ppa
sudo apt-get update && sudo apt-get install panflute-applet

Po tym wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na wybrany z paneli a następnie z menu kontekstowego wybrać "Dodaj do panelu...". W nowym oknie odnajdujemy "Aplet Panflute" i zatwierdzamy go, po czym powinien się natychmiast pojawić na naszym pasku.

Użytkownicy starszych wersji Ubuntu muszą dodać "ręcznie" repozytorium podążając za instrukcjami zawartymi na stronie dodatku.

Jeśli Panflute nie spełni naszych oczekiwań można go zwyczajnie usunąć z panelu i pozostawić na dysku. Jeśli komuś bardzo zależy jednak na tych dodatkowych kilobajtach może usunąć aplet poleceniem:

sudo apt-get remove panflute-applet
źródło: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety