środa, 31 marca 2010

Pierwsze koncepcje wykorzystania wolnej przestrzeni w obramowaniu okien dla Ubuntu 10.10

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 31 marca 2010


Przeniesienie przycisków w obramowaniu okna na lewą stronę raczej nie wpłynęło pozytywnie na wygodę użytkowania Ubuntu, jednak jak wcześniej wspominałem, jest to dopiero pierwszy krok w kierunku ulepszenia tej części środowiska.

Po prawej stronie mają się znaleźć przyciski funkcyjne nazwane Esfera, których bliższa funkcjonalność nie jest jeszcze znana. Nie oznacza to bynajmniej, że użytkownicy bezczynnie czekają na ruch Canonical. Ostatnio powstała ciekawa koncepcja przycisków funkcyjnych, które mają ułatwić częściej wykonywane operacje.

Są to jak na razie jedynie propozycje, więc szansa na to, że zostaną wprowadzone w takiej formie są bardzo niewielkie. Mnie natomiast nurtuje zupełnie inna kwestia - czemu przerzucono przyciski na lewą stronę? Czy nowości nie mogły się tam znaleźć zamiast nich?

Wygląda na to, że nieco pośpieszono się z tymi nowościami, gdyż obecne mockupy dotyczą dopiero wersji 10.10, natomiast Ubuntu 10.04 będzie nieco wybrakowane pod względem sterownia oknem. Moim zdaniem zmiany położenia powinny być wykonywane razem z dodaniem nowych funkcji, gdyż bez tego tracą raczej sens i powodują jedynie zamieszanie, którego niedawno byliśmy świadkami.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety