wtorek, 2 marca 2010

Plasma Mobile - nowy projekt od twórców KDE

Autor: Adrian Nowak, 09:00, wtorek, 2 marca 2010


Tokamak to nazwa cyklicznych spotkań hakerów pracujących nad różnymi projektami Plasmy i KDE. Tym razem czwarte już spotkanie odbyło się w Niemczech i jak to zawsze na tego typu meetingach bywa, twórcy KDE zaskoczyli nowymi pomysłami.

Autorem wpisu jest GregKoval.

Jak podaje Wikipedia: Tokamak (Toroidalnaja Kamiera s Magnitnymi Katuszkami, ros. ТОроидальная КАмера с МАгнитными Катушками – toroidalna komora z cewką magnetyczną) – urządzenie do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej. Główna komora ma kształt torusa. Dzięki elektromagnesom tworzony jest pierścień plazmy.
Tym razem zainteresowano się urządzeniami mobilnymi takimi jak smartphony, tablety i tym podobne.

Warto zauważyć, że KDE ma na tym polu już co zaoferować. Plasma dla netbooków działa bardzo dobrze, jednak problemy pojawiają się, gdy weźmiemy pod uwagę możliwości obsługi takich urządzeń jak Nokia N900 czy testowany model Intela - Compal Jax10. Naturą tych urządzeń są małe ekrany i obsługiwanie ich za pomocą ekranu dotykowego. Uwagi dotyczyły głównie precyzji z jaką można uruchamiać elementy interfejsu tą metodą. Jak widać na załączonym poniżej filmiku, obsługa standardowego Pasma-Netbook, pomimo że dość dobra, daleka jest jeszcze od pełni wygody i precyzji.Wynikiem dyskusji o tym jak dostosować działanie Plasmy dla nowych urządzeń jest projekt Plasma Mobile, który powstał w ciągu kilku dni intensywnej burzy mózgów. Sam projekt jest jeszcze w fazie mockupu. Jego graficzny interface stworzył twórca Oxygena - Nuno Pinheiro, a jego głównym założeniem było powiększenie elementów widzianych na ekranie (np. ikon) i ich łatwiejsza obsługa za pomocą "grubego palucha" użytkownika.

Projekt pozwala podejrzeć jak zachowuje się Plasma podczas przełączania pulpitów, działanie niektórych plasmoidów i reakcję na uruchomienie ikony. Dotąd nie stworzono jeszcze działających aplikacji w projekcie, gdyż autorzy chcą najpierw przebudować, albo raczej ograniczyć biblioteki aby oprogramowanie mogło szybciej działać na urządzeniach o mniejszej wydajności. Innym elementem nad jakim chcą pracować developerzy jest przystosowanie oprogramowania do funkcji telefonicznych smartphonów, która jest pomijana w edycjach dla netbooków.

Nowy projekt rozwijany jest bardzo szybko i cieszy się dużym zainteresowaniem w środowisku developerskim KDE. Ma także szansę stać się bardzo konkurencyjny dla innych tego typu dystrybucji jak Ubuntu Netbook Remix czy Moblin. Na poniższym filmiku przedstawiam pierwszy pokaz Plasma Mobile uruchomiony na Compal Jax10:źródła: notmart.org, blog.morpheuz.cc
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety