środa, 10 marca 2010

Przerwa na ćwiczenia podczas pracy z komputerem

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 10 marca 2010


Człowiek nie został przez naturę przystosowany do pracy z komputerem, szczególnie trwającą często całe dnie. Co jednak istotne, nawet krótkie przerwy w pracy na ćwiczenia są w stanie znacznie poprawić naszą kondycję o dać wytchnienie najbardziej zmęczonym częściom ciała takim jak oczy czy kręgosłup.

Z ratunkiem przychodzi w tym przypadku narzędzie Workrave, które można wgrać w Ubuntu poleceniem:

sudo apt-get install workrave
Dla lepszych efektów, programu można także używać na Windowsie a odpowiedni plik instalacyjny można pobrać ze strony programu.

Obsługa aplikacji jest bardzo intuicyjna a po uruchomieniu narzędzie prowadzi nas właściwie za rękę. W obszarze powiadomień pojawiają się nowe ikonki oraz licznik, który ułatwia śledzenie czasu, który pozostał do następnej przerwy. Początkowo trudno jest nabrać nowego rytmu, jednak już po kilku godzinach użytkowania nasze ciało samo prosi się o krótki trening.

Nieco zawodzi liczba dostępnych ćwiczeń, których jest tylko kilka i są one kolejno wyświetlane. Na szczęście nie potrzeba wiele więcej by czuć się lepiej nawet po kilku godzinach pracy z komputerem. Opisy ćwiczeń są także wyświetlane w języku polskim, co nie pozwala się zgubić.

Dłuższe ćwiczenia przeplatane są "mikroprzerwami", które mają służyć rozluźnieniu ciała na kilka chwil oraz informują o czasie pozostałym do kolejnych dłuższych ćwiczeń (ich seria trwa zwykle około 10 minut). Mimo wszystko czasem tego typu "wstawki" są zbyt rozpraszające a o przerwach warto pamiętać także na własną rękę.

źródło: webupd8.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety