czwartek, 11 marca 2010

Przyciski sterowania oknem po lewej - "możemy to zmienić albo i nie"

Autor: Adrian Nowak, 15:00, czwartek, 11 marca 2010


Podczas ostatnich zmian w Ubuntu jedną z najbardziej dyskutowanych kwestii były przyciski w dekoracji okna, które z prawej strony w magiczny sposób przeniosły się nagle na lewą. Po chwili znów wróciły na dawne miejsce tylko po to by znów znaleźć się z lewej strony. Cała sprawa wydaje się niesamowicie błaha, jednak faktem jest, że nowi użytkownicy powinni mieć możliwość wygodnego doboru własnych ustawień.

Obecnie bowiem coraz więcej użytkowników migruje na Linuksa nie tylko z Windows ale także z Mac OS. Nie chciałbym urazić tutaj fanów Maca, bo to naprawdę bardzo ergonomiczne środowisko, jednak walory cenowe często przeważają, szczególnie wśród bardziej zaawansowanych użytkowników dla których optymalizacja środowiska graficznego pod swoje potrzeby nie jest problemem.

Wracając jednak do samych przycisków w problematycznej kwestii zabrał głos sam Mark Shuttleworth, który napisał:

Ten problem to nie bug, to różnica w zdaniach różnych osób na temat tego co jest najlepszym wyjściem. Możemy to zmienić, albo możemy pozostawić."
Na razie poza propozycjami użytkowników nikt nie odpowiedział na pomysł stworzenia prostego pola wyboru, takiego jak poniższe:

Nie jest to wyłącznie mockup, jednak fakt braku paczki Deb sprawia, że łatwiej zmienić ustawienia w inny sposób niż kompilować elementy systemu na co z pewnością nie porwą się nowi użytkownicy.

Warto wiedzieć, że aby przywrócić ustawienia przycisków znane z wcześniejszych wersji systemu wystarczy jedynie wkleić w konsoli:

gconftool-2 --type string --set /apps/metacity/general/button_layout "menu:minimize,maximize,close"
Niektórzy snują teorie, jakoby Canonical powoli zamieniało się w Apple i właściwie coraz mniej interesowało się tym czego chcą użytkownicy. Argumentacją tej teorii miałoby być na przykład udostępnienie nowego wyglądu dosłownie na chwilę przed zamknięciem etapu wprowadzania edycji w tym obszarze, co właściwie odcięło jakiekolwiek dyskusje na temat ewentualnych zmian. Zwyczajnie - wprowadzamy i już.

Trudno nie odnieść takiego wrażenia obserwując także zmiany zachodzące w składzie aplikacji na które użytkownicy również nie mają większego wpływu. Mimo wszystko pocieszający jest jednak fakt, że Ubuntu jest w pełni otwarte i nawet jeśli zmiany nam się nie podobają, możemy je dowolnie skorygować - na to nie mogą sobie pozwolić posiadacze Windowsów czy Mac OS.

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety