niedziela, 21 marca 2010

Samochód i telewizor z Androidem - co dalej?

Autor: Adrian Nowak, 09:00, niedziela, 21 marca 2010


Ostatnio możemy obserwować prawdziwą eksplozję urządzeń wyposażonych w Linuksa Android stworzonego przez Google. Ostatnio firma z Mountain View ogłosiła plany budowy Google TV sprowadzającej telewizję do platformy Web 2.0, bazującej oczywiście na Androidzie.

Niedługo później w ręce wpadła mi informacja, iż Ford wspólnie z General Motors zamierza zbudować samochód Roewe 350, którego komputerem pokładowym będzie zarządzał właśnie Android. Nie za wiele tego?

Nie mam oczywiście nic przeciwko ekspansji Linuksa, szczególnie, że użytkownicy pewnie w większości nie mają pojęcia, że to właśnie Pingwinek jest sercem danego urządzenia. Jak ktoś jednak ostatnio trafnie zauważył, słynne hasło Google powinno się z "Don't be Evil" zmienić na "evil scale". Gdzie nie spojrzeć tam Google.

Myślę mimo wszystko, że zamiast krytykować giganta, znacznie lepiej wyciągnąć wnioski z jego działań marketingowych. Wiele osób może bowiem myśleć, że nowe usługi stają się popularne za sprawą potencjału reklamowego jaki posiada firma, co jest oczywiście błędną teorią.

Oczywiście wsparcie działa bardzo pozytywnie, jednak jak pokazuje historia wielu projektów Google, które zwyczajnie "nie wypaliły", samo skierowanie tysięcy użytkowników do danej witryny to jeszcze nie gwarancja sukcesu.

Google jest gigantem jeśli chodzi o wyszukiwarki, natomiast na innych polach dopiero raczkuje. Jeśli więc takiej firmie udało się stworzyć system dla telefonów, dla Microsoftu powinna to być błahostka a jak się okazuje jest zupełnie odwrotnie. Fakt faktem, im Google staje się popularniejsze tym łatwiej przekonać mu do siebie użytkowników.

Przeciętnego posiadacza telefonu czy internautę zupełnie nie obchodzi, że Google niedługo będzie także w jego telewizorze czy samochodzie. Dopóki ma wszystko za darmo i wygodnie, jest i będzie zadowolony. Osobiście czekam tylko, aż gigant zajmie się produkcją żywności albo wyszukiwaniem UFO - może wreszcie by się to udało ;)
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety