sobota, 20 marca 2010

Shotwell z podstawowymi funkcjami korekty zdjęć

Autor: Adrian Nowak, 10:45, sobota, 20 marca 2010


Zastosowana domyślnie w Ubutnu przeglądarka plików graficznych (Eye of GNOME) działa dość szybko, jednak nie pozwala nawet na najprostsze operacje korekty zdjęć. Ostatnio dość szybko rozwija się narzędzie Shotwell, które posiada znacznie więcej funkcji a do tego działa równie szybko.

Nowa wersja narzędzia pozwala już między innymi na geotagowanie, czyli przypisywanie do zdjęcia miejsca w którym zostało wykonane, bezpośrednie wysyłanie plików do serwisu Picasa Web, czy możliwość dopasowania podstawowych parametrów obrazu takich jak odcień czy nasycenie.

Z jednej strony to niewiele, jednak większość użytkowników nie potrzebuje setek filtrów a właśnie prostych narzędzi, które pozwolą na przykład usunąć efekt czerwonych oczu ze zdjęć wykonanych na ostatniej imprezie.

Wydaje się, że przeglądarek obrazów jest niesamowicie dużo, gdyż stosunkowo łatwo stworzyć takie narzędzie, jednak w rzeczywistości nie ma wielu aplikacji łączących w sobie prostotę, szybkość działania a do tego nie będących przeładowanymi zbędnymi dodatkami. Mam nadzieję, że również twórcy Shotwell skupią się przede wszystkim na optymalizacji niż dodawaniu kolejnych funkcji z których będzie korzystał tylko co tysięczny użytkownik.

Najnowszą wersję można wgrać wykonując w konsoli kolejno polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:yorba/ppa
sudo apt-get update && sudo apt-get install shotwell


źródło: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety