wtorek, 30 marca 2010

Sony zablokuje możliwość instalacji Linuksa na PlayStation 3

Autor: Adrian Nowak, 09:00, wtorek, 30 marca 2010O PlayStation słyszał chyba każdy, nawet osoba zupełnie niezwiązana ze światem informatyki. Mało kto wykorzystuje w pełni moc nowego PlayStation 3 (CPU+GPU) stworzonego przez Sony, Toshibę i IBM.

Jak jednak podkreśla Sony, czasem zdarzały włamania internetowe, które do obejścia zabezpieczeń wykorzystywały własnie moc połączonych kilkudziesięciu bądź nawet kilkuset konsol.

Wszystko to było możliwe dzięki funkcji pozwalającej na instalację innego systemu operacyjnego na konsoli, czyli z angielskiego zwyczajnie Install Other OS. Możliwość ta ma jednak zniknąć z kolejnej wersji oprogramowania dla urządzeń Sony, gdyż jak twierdzi producent - jest ona niebezpieczna dla użytkowników.

Pomijam już fakt, że jakiś czas temu Sony obiecywało, iż funkcja ta nie zniknie z droższych modeli konsol, co z pewnością dla wielu użytkowników było dość istotne, gdyż pozwalała praktycznie zamienić PS3 w komputer. Zwykle w ten sposób instalowany był właśnie Linux, jednak jak to z nim bywa, hakerzy nie stronili od swoich zabaw a wcześniej wspomniana relatywnie duża wydajność konsoli była bardzo zachęcająca.

Oczywiście na zmianach stracą użytkownicy, którzy czasem oczekiwali od konsoli więcej niż tylko odtwarzania filmów czy oczywiście uruchamiania gier. Sam nie posiadam takiej konsoli, więc nie będę się zagłębiał w szczegółowe funkcje takich urządzeń, jednak trzeba koniecznie zwrócić jeszcze uwagę na powód zmian, który oczywiście jest wyssany z palca.

Bezpieczeństwo użytkowników nie miało tutaj wielkiego znaczenia a pozbawienie konsoli tak istotnej funkcji było jak nietrudno się domyślić podyktowane zagrożeniem mechanizmów antypirackich. System uruchamiany we wcześniej wspomnianym trybie jest kontrolowany przez hiperwizor, czyli aplikację która z jednej strony ma oferować jak największy dostęp programów do sprzętu a z drugiej także ograniczać zastosowania, których nie życzył sobie producent. Bardzo prawdopodobne, że to właśnie luka w hiperwizorze była powodem zmian.

Oczywiście jak zwykle, aktualizacja  firmware'u do wersji 3.21 nie jest konieczna, jednak wiąże się z utratą wsparcia dla usługi PlayStation Network czy odtwarzania niektórych płyt DVD/Blu-ray.

źródło: heise-online.pl
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety