wtorek, 2 marca 2010

Sorbet i Kin, czyli niszowe motywy dla Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 15:00, wtorek, 2 marca 2010


Większość motywów jest tworzonych tak by dopasować się do do "przeciętnego użytkownika". Jasne jest bowiem, że projektanci chcą by ich prace były używane przez jak największe grono ludzi. Czasem jednak oczywiste jest, że tak się nie stanie i dana praca otrzymuje niepisaną etykietę niszowej.

Do motywów takich należy dopisać zdecydowanie poniższe, które zaproponowano do domyślnej instalacji w nowym Ubuntu 10.04. O ile pierwszy można by jeszcze uznać za dostosowany do ogółu użytkowników, to jednak bardzo duże kontrasty (biały i pomarańczowy) sprawiają, że nie znajdzie on raczej uznania wśród wielu użytkowników.

Powyższy motyw o którym mowa to Sorbet. Pomimo, że kontrasty mi niezbyt odpowiadają (ktoś może je na przykład lubić, ze względu na wyraźne podkreślanie elementów), to jednak samo obramowanie okien zasługuje na pochwałę i może być z powodzeniem wykorzystywane w innych motywach.

Kin, który moim zdaniem jest kompletnie nieużywalny wygląda tak jak na powyższym obrazku. Chciałbym jeszcze raz podkreślić słowa "moim zdaniem", gdyż dyskutowanie o gustach nigdy do niczego nie prowadzi, jednak nie znam żadnej osoby, która obecnie chwaliłaby się podobnym pulpitem.

Na koniec dla porównania umieszczam screen z tego samego pulpitu, jednak z ustawionym tematem Dust. Tym co odróżnia go od powyższych, są przede wszystkim naturalniejsze i bardziej stonowane kolory. Nie chodzi o to by wszystkie motywy były szare, jednak o zachowanie pewnej naturalności.

Dobrym przykładem jasnego motywu może być tutaj Elementary, którego twórcy to prawdziwi mistrzowie w tworzeniu grafik. Przyznam, że mam nawet pewne podejrzenia co do ich powiązań z Apple, gdyż ich prace nie dość, że bardzo przypominają motywy Mac OS to jeszcze są wykonane równie starannie.

Tak czy inaczej, pewne jest, że już niedługo wiele zmieni się w wyglądzie Ubuntu. Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tak wieloma propozycjami połączonymi z oficjalnymi potwierdzeniami, które tym razem wydają się być poparte działaniami.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety