środa, 10 marca 2010

Sprawdź z Androidem czy "Lampa Lava" zadziała na Jowiszu

Autor: Adrian Nowak, 12:00, środa, 10 marca 2010


Czasem nawet najdokładniejsze wyliczenie teoretycznego zachowania obiektów nie jest w stanie zaspokoić ciekawości naukowców, a jak wiadomo - tym co najlepsze w świecie nauki są eksperymenty. Nowoczesne telefony wyposażone są w całą masę różnego rodzaju czujników, między innymi do badania przyśpieszenia, natężenia światła czy temperatury. Z wykorzystaniem prostych aplikacji można więc uzyskać nieosiągalne kilka lat temu dla domowego użytkownika pomiary.

Neil Fraser w ramach uczelnianego projektu zbudował wirówkę, która ma symulować zwiększoną wartość siły grawitacji z którą można się spotkać na przykład na Jowiszu. Do pomiarów posłużył telefon Nexus One z aplikacją G-Force (za darmo w Android Market) prezentującą na bieżąco wykres krotności siły ziemskiej grawitacji.Ciekawostką może być tu fakt, że Neil kupił lampę także w sklepie Google, zatem całe badanie zdecydowanie opierało się na tworach z Mountain View (wyprodukowanych pewnie na Tajwanie :)).

Oczywiście nie jest to jedyny eksperyment jakiego można dokonać z wykorzystaniem akcelerometru znajdującego się w telefonie. Fani nauki mogą na przykład bez problemu sprawdzić jakie siły działają na telefon podczas jego podrzucania - może się to jednak skończyć nieprzyjemnie.

Jeśli macie ciekawe pomysły na wykorzystanie akcelerometru w telefonie, dajcie znać w komentarzach.

źródło: phandroid.com

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety