piątek, 19 marca 2010

Ubuntu 10.04 Beta 1 już do pobrania

Autor: Adrian Nowak, 18:05, piątek, 19 marca 2010


Z drobnym opóźnieniem udostępniono dziś pierwszą wersję Beta nowego Ubuntu 10.04 będącego wydaniem LTS - z przedłużonym wsparciem technicznym. W systemie znajdziemy między innymi środowisko graficzne GNOME 2.30 oraz nowe jądro z linii 2.6.32-16.25.

Zgodnie z planem wydawniczym, od finalnego Ubuntu 10.04 dzieli nas już tylko wersja Beta 2 i RC. Pierwsza Beta jest ważnym etapem ze względu na zamrożenie nowych funkcji, które od tego momentu nie będą już dodawane. Programiści skupią się wyłącznie na poprawie znalezionych błędów.

Niedługo przed premierą pierwszej wersji Beta, zmieniono wygląd systemu a użytkowników jak nigdy dotąd wzburzyło przeniesienie przycisków sterowania oknem na lewą stronę. Z błahej sprawy użytkownicy szybko przeszli na problem dyskutowania ważniejszych zmian związanych z systemem. Mark Shuttleworth skwitował dyskusje groźnie brzmiącymi słowami: "To nie jest demokracja". Szczegółowy przegląd zmian w wyglądzie znalazł się we wcześniejszym wpisie.

Ubuntu 10.04 Beta 1 jest także swego rodzaju niewiadomą dla użytkowników kart graficznych producenta Nvidia. Deweloperzy zdecydowali się przejść na otwarte sterowniki dla tych urządzeń i według zapewnień, nie powinna się powtórzyć sytuacja sprzed kilku miesięcy kiedy to posiadacze kart Intela mieli bardzo poważne problemy z grafiką.

Warto także przypomnieć, iż odświeżono Centrum Oprogramowania Ubutnu przed którym jednakże jeszcze długa droga oraz dodano funkcję Ubuntu One Music Store do odtwarzacza Rhythmbox. W obu przypadkach jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia a czasu już naprawdę niewiele.

Obrazy płyt z systemem można znaleźć poniżej:

http://releases.ubuntu.com/releases/10.04/ (Ubuntu Desktop i Server)
http://uec-images.ubuntu.com/releases/10.04/beta-1/ (Ubuntu Server dla UEC i EC2)
http://releases.ubuntu.com/kubuntu/releases/10.04/ (Kubuntu Desktop i Netbook Remix)
http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/lucid/beta-1/ (Xubuntu)
http://cdimage.ubuntu.com/edubuntu/releases/lucid/beta-1/ (Edubuntu)
http://cdimage.ubuntu.com/mythbuntu/releases/lucid/beta-1/ (Mythbuntu)
http://cdimage.ubuntu.com/ubuntustudio/releases/lucid/beta-1/ (Ubuntu Studio)
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety