czwartek, 11 marca 2010

Ubuntu zamiast Windows Mobile na HTC Touch Pro 2

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 11 marca 2010Ubuntu dosłownie wkroczyło na urządzenia przenośne. Najnowszym osiągnięciem entuzjastów Linuksa jest uruchomienie pełnoprawnej wersji systemu wyposażonej w GNOME na telefonie HTC Touch Pro 2 zamiast Windows Mobile.

Zdecydowanie nie wróży to nic dobrego Microsoftowi, którego nowa wersja systemu przeznaczonego dla smartfonów został bardzo zimno przyjęty przez programistów.

Sam filmik z krótką prezentacją działania systemu znajdziecie poniżej, jednak jak zaznacza sam jego autor - nie jest on użytkownikiem Ubuntu. Nie jest więc zdziwiony widząc kalendarz - z nieznanych przyczyn doczepiony do pulpitu. To niestety bug a nie feature.

Ubuntu nie zostało też w odpowiedni sposób przystosowane do obsługi za pomocą dotykowego ekranu, jednak po chwili nauki, także z tym nie ma większych problemów. Bez zarzutów uruchamia się na przykład edytor tekstu czy OpenOffice i co pocieszające, nie ma żadnych problemów z klawiaturą.

Oczywiście ze względu na brak stosownego oprogramowania nie da się wykonywać rozmów z poziomu Ubuntu. Może i jest to przerost formy nad treścią, ale jak widać granica między telefonami i komputerami coraz mocniej się zaciera. Może już za jakiś czas jedynym parametrem jaki pozwoli nam odróżnić oba urządzenia będzie ich wielkość.źródło: engadget.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety