wtorek, 9 marca 2010

Udostępniono pierwszą wersję RC narzędzia K3b 2

Autor: Adrian Nowak, 15:00, wtorek, 9 marca 2010


W drodze do wydania K3b 2, natywnego programu KDE SC do wypalania płyt CD/DVD/Blu-Ray, ukazał się jej pierwszy kandydat do wydania oznaczony numerem 1.90.0.

Autorem wpisu jest GregKoval.

Wydanie niewiele wnosi nowego do programu, większość pakietów zostało już w nim zamrożona. Jedyną zmianą jaka nastąpiła jest przeniesienie k3bSetup do frameworka KAuth w KDE SC 4.4. Osoby kompilujące program w serii 4.3 powinni wyłączyć tę opcję dodając do cmake linię:

-DK3B_BUILD_K3BSETUP=OFF
Od tej pory w następnych wydaniach będą poprawiane jedynie błędy i tak jest też w wydaniu RC1. Poprawiono między innymi masę błędów powodujących "krasz" programu podczas nagrywania projektów CD-Audio i VCD. Dodano także możliwości edycji elementów w tych projektach. Zlikwidowano również błąd, który powodował niepoprawne wykrycie czystej płyty Blu-Ray przez program. O większości poprawek można dowiedzieć się z oficjalnego ogłoszenia na stronie programu.

Nowe wydanie K3b zawitało już do repozytorium Lucid Linksa, niestety teraz nie korzystam właśnie z tego systemu, więc nie miałem okazji spawdzić repozytoriów dostępnych na PPA Ubuntu.

Wobec nowego wydania KDE, użytkownicy wysunęli kilka zarzutów między innymi to, że nie zasługuje na nowy numer, gdyż zmiany w nim zawarte są zbyt małe. Użytkownikom brakuje przede wszystkim dostatecznej integracji ze środowiskiem w kwestii współpracy z Open Desktop przy pobieraniu nowych motywów i pluginów przez system GHNS.

Zarzuty dotyczą także interface programu, które od kilku lat pozostaje niezmienione zamiast dostosować się do ogólnego motywu innych programów KDE, choć tu autorzy odpierają zarzut twierdząc, że prace nad wyglądem trwają i być może niedługo zobaczymy K3b z ikonami Oxygena. Niestety plany z nim związane są w tej chwili odsunięte na drugi plan a na początku wpisu możecie zobaczyć jeden z mockupów.

Mimo wsyzstko K3b to do tej pory jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) program do nagrywania płyt na Linuksa. Premiera finalnej wersji zapowiadana jest na 15 marca tego roku.

Tipsy:
* Enigmatyczny skrót K3b tłumaczy się jako: KDE Burn Baby Burn.
* Od wersji 1.70.0 dostępny jest dodatkowy pakiet k3b-extrathemes dostarczający kilka nowych tematów dla K3b

Tagi: , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety