sobota, 24 kwietnia 2010

Bardzo pozytywna reakcja na Ubuntu 10.04 RC + Ankieta

Autor: Adrian Nowak, 08:08, sobota, 24 kwietnia 2010


Ubuntu 10.04 będzie ważnym punktem zwrotnym dla wielu użytkowników tej dystrybucji, głównie ze względu na liczne nowości, które Canonical bez większego oporu wprowadziło do wydania LTS.

Od dawna można było usłyszeć o tym, że "jeśli to wydanie będzie słabe, sporo użytkowników odwróci się od Ubuntu", gdyż uzbierało się całkiem sporo elementów, które irytowały.

Głównym z nich jest nowy wygląd, który początkowo nie wszystkim przypadł do gustu. Myślę jednak, że po tych kilku tygodniach, społeczność już do niego przywykła, szczególnie, że to chyba pierwszy raz kiedy nie trzeba zaraz po instalacji zmieniać domyślnego motywu.

Gdy użytkownicy odetchnęli już po zmianach w motywie, pojawiła się kolejna sporna kwestia - przyciski w obramowaniu okna.

Wędrowały one z jednej strony na drugą, przy okazji zmieniając kolejność i ostatecznie skończyły z lewej strony. Przyznam, że początkowo byłem pewien, iż taki układ jest nie dla mnie. Okazało się jednak, że bardzo szybko można przywyknąć do innej kolejności do której przyzwyczajaliśmy się przecież przez wiele lat. Wygląda na to, że społeczność także się z tym pogodziła, nikt praktycznie już się na to nie skarży.

Szokująca dla wielu była także przelotna miłość Canonical z Yahoo. Zdecydowano się na nią podobno ze względów biznesowych, ale ostatecznie powróciło Google, które pewnie lepiej płaci. Poza tym, chyba ciężko znaleźć firmę, która tak aktywnie korzysta z Linuksa jak właśnie gigant z Mountain View.

Ostatnio natomiast, po publikacji Ubuntu 10.04 Beta 1 a później RC, nie milkną głosy pochwalne dla nowego wydania. Rzeczywiście ja także już jakiś czas temu chwaliłem je za bardzo dobrą wydajność i wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie również w wersji finalnej, która już w najbliższy czwartek.

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety