sobota, 24 kwietnia 2010

Czynności do zrobienia po instalacji Ubuntu 10.04

Autor: Adrian Nowak, 19:16, sobota, 24 kwietnia 2010


Ubuntu już po instalacji powinno być teoretycznie gotowe do pracy i biorąc pod uwagę sprzęt, najczęściej nie musimy się martwić o żadne dodatkowe sterowniki, ewentualnie te od mniej popularnych podzespołów. Zwykle jednak po wgraniu systemu nie można uciec od wielu powtarzających się po instalacji czynności.

Instalacja ograniczonych dodatków

Ograniczone dodatki to nic innego jak wsparcie dla zamkniętych formatów, w tym między innymi MP3, Java, Flash, czcionki TrueType, czy LAME. W obecnych czasach niewielu potrafi bez nich żyć a wszystkie one znajdują się w pakiecie, który wgramy poleceniem:

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
Alternatywnie możemy także użyć do instalacji Centrum oprogramowania Ubuntu, w którym wyszukujemy "Ograniczone dodatki Ubuntu".

Posiadacze Ubuntu wyposażonego w inne środowiska graficzne (Xfce, KDE SC), znajdą w programie specjalnie przygotowane dla nich paczki.

Przyciski na prawą stronę?

Jeśli korzystasz z testowych wersji Ubuntu, zapewne już przywykłeś do nowego układu. Wielu ludzi woli jednak pozostać przy starym porządku. Podobnie jest jeśli instalujesz system dotychczasowemu użytkownikowi Windowsa, dla którego zmiany w obramowaniu okna to nic innego jak kolejne niepotrzebne udziwnienie i dodatkowa bariera.

Aby zmienić kolejność, wystarczy uruchomić Edytor konfiguracji GNOME wciskając kombinację klawiszy Alt+F2 i w polu podając gconf-editor. Następnie odnajdujemy folder apps => metacity => general i w kluczu widocznym na powyższym obrazku zmieniamy dowolnie kolejność (dwukropek to położenie tekstowych informacji o otwartym oknie).

Alternatywnie można też wydać w konsoli polecenie:

gconftool-2 --set "/apps/metacity/general/button_layout" --type string ":minimize,maximize,close"

Empathy czy Pidgin, oto jest pytanie

W Ubuntu 10.04 bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie także Empathy, które wcześniej bez większego oporu usuwałem z systemu.

Okno rozmowy nabrało ciekawszego niż dawniej motywu i choć nie robiłem jakichś szczególnych testów, na pierwszy rzut oka widać, że Empathy działa nieco szybciej niż Pidgin. Niestety obsługa Gadu-Gadu nadal nie jest dla mnie zadowalająca (choć z tego co wiem, wytężone prace trwają).

Aby zamienić Empathy na Pidgina wystarczy polecenie:

sudo apt-get purge empathy && sudo apt-get install pidgin
Jeśli jednak postanowisz zostać przy Empathy i korzystasz z Gadu-Gadu, koniecznie zainteresuj się wtyczką do lepszej obsługi tego protokołu.

Nowe tapety

Stron z tapetami są tysiące, jednak sporo osób zapomina o tych przygotowywanych specjalnie przez społeczność Ubuntu. Prace te można znaleźć na kanale Ubuntu Artwork w serwisie Flickr.

Drobne dodatki wizualne


Czasem warto skorzystać także z nowych ikon czy ciekawego apletu muzycznego, który uprzyjemnia przełączanie się między ulubionymi utworami.



Dodatkowe oprogramowanie Open Source

Mozilla Thunderbird - obsługa poczty (konfiguracja programu):

sudo apt-get install thunderbird thunderbird-gnome-support
Audacity - edycja audio:

sudo apt-get install audacity
FileZilla - obsługa FTP:

sudo apt-get install filezilla
Sound Converter - konwersja dźwięku:

sudo apt-get install soundconverter
Zainstaluj wszystkie powyższe na raz:

sudo apt-get install audacity filezilla soundconverter thunderbird thunderbird-gnome-support

Instalacja programów administracyjnych

GParted - formatowanie i zarządzanie partycjami (formatowanie urządzeń przenośnych):

sudo apt-get install ntfsprogs gparted
Start-Up Manager - zarządzanie men GRUB:

sudo apt-get install startupmanager

Bardzo trudno jest zebrać najczęściej wykonywane po instalacji operacje, gdyż jest to proces bardzo osobliwy i chyba nie ma dwóch osób działających dokładnie tak samo. Myślę jednak, że choć niektóre z powyższych punktów dotyczą dużego grona użytkowników i nieco przyśpieszą proces adaptacji do nowego środowiska.

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety