sobota, 3 kwietnia 2010

GNOME 3.0 już za pół roku. Kto najbardziej wspiera projekt?

Autor: Adrian Nowak, 11:00, sobota, 3 kwietnia 2010


Pojawiło się niedawno GNOME 2.30, które jeszcze jakiś czas temu miało być tożsame z GNOME 3. Dla Użytkowników nowych wersji Ubuntu w środowisku nie powinno się znaleźć zbyt wiele innowacyjnych elementów a wręcz przeciwnie. Canonical już od dłuższego czasu modeluje interfejs w ten sposób, że wygląda on na jedną z przyszłych wersji GNOME.

Zmiany oczywiście są i dotyczą chociażby poszczególnych aplikacji takich jak Nautilusa czy Empathy, jednak szczerze mówiąc, trzeba by się naprawdę mocno wysilić aby doszukać się jakichś nowości.

Tym na co naprawdę warto zwrócić moim zdaniem uwagę jest GNOME 3, które zgodnie z zapowiedziami ma być udostępnione dokładnie pół roku po 2.30. Jeśli ktoś czeka na rewolucję znaną z przejścia od KDE 3.5 do KDE 4, już za pół roku nastąpi podobny moment dla GNOME.

W tym przypadku sporo rzeczy będzie się jednak różniło od projektu opartego o biblioteki interfejsu Qt. GNOME Shell, który będzie oczywiście "kluczem programu" nie ma zastąpić znanego od lat pulpitu a jedynie być dla niego alternatywą, którą można będzie prosto uruchomić. Obok Shell, działał będzie także GNOME Activity Journal czyli Dziennik Aktywności GNOME, którym z kolei będzie można cieszyć się również używając zwykłych paneli (gnome-panel).

Myślę, że warto się w tym momencie przyjrzeć firmom, które najaktywniej wspierają GNOME:

Jak widać Canonical nie tylko czerpie pełnymi garściami z open source'owych projektów ale także dość znacznie je wspiera, choć oczywiście wszystko z dbałości o własne interesy. Nieco zaskakujące jest jak duży procent stanowią datki uzyskane od społeczności, na przykład ze sprzedaży koszulek czy gadżetów.

Większość nowości GNOME 3 można przetestować już teraz i chociaż jeszcze sporo brakuje im do miana mocno nadużywanego słowa "stabilne", to z pewnością po chwili testów za pół roku nie doznamy szoku technologicznego.

źródło: gnome.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety