niedziela, 25 kwietnia 2010

Instalacja Gloobus Preview w Ubuntu 10.04

Autor: Adrian Nowak, 10:15, niedziela, 25 kwietnia 2010


Producentom konkurencyjnych systemów operacyjnych często zarzuca się wzorowanie na Linuksie, jednak i Pingwinek nie jest do końca wolny od zapożyczeń. Jednym z nich jest Gloobus Preview bazujący wizualnie na znanym z Mac OS narzędziu "Quicklook".

Niezależnie od tego jaki producent pierwszy wpadł na takie rozwiązanie, szybki podgląd plików to nie tylko kwestia świetnego wyglądu, ale też i wygody. Często nie chcemy przecież otwierać dokumentów po to by je edytować, ale jedynie podejrzeć, a ładowanie do tego całych aplikacji-kombajnów znacznie wydłuża ten proces.

Gloobus Preview radzi sobie z wieloma typami plików:

Obrazy: jpeg / png / icns / bmp / svg / gif / psd / xcf
Dokumenty: pdf / cbr / cbz / doc / xls / odf / ods / odp / ppt
Pliki źródłowe: c++ / c# / java / javascript / php / xml / log / sh / python
Muzyka: mp3 / ogg / midi / 3gp / wav
Wideo: mpg /avi / ogg / 3gp / mkv / flv
Inne: foldery / ttf / srt / czysty-tekst

Na szczęście niedawno pojawiły się repozytoria Gloobus Preview dla najnowszego Ubuntu, zatem aby go wgrać wystarczy kolejno wykonać polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:gloobus-dev/gloobus-preview
A następnie odświeżyć listę repozytoriów i wgrać sam program:

sudo apt-get update && sudo apt-get install gloobus-preview
Na koniec musimy jeszcze odpowiednio ustawić Compiza i skrót. Jeśli do tej pory nie miałeś zainstalowanego Menedżera ustawień CompizConfig, wydaj w konsoli polecenie:

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager
Następnie uruchom go z menu System => Preferencje i włącz dodatek Polecenia (w dziale "Ogólne"). Kliknij teraz w jego nazwę by przejść do szczegółowych ustawień pluginu i w polu Command line 0 wklej:

gloobus-preview
W karcie obok nazwanej Skróty klawiszowe obok Run Command 0 ustawiamy dowolny skrót, którym będziemy aktywowali podgląd. Domyślnie w poprzednich wersjach było to Ctrl+Spacja, więc można bezpiecznie ustawić taką kombinację.

To właściwie wszystkie kroki. Warto pamiętać, że sam Gloobus Preview to faktycznie podgląd schowka, więc chcąc podejrzeć na przykład plik na pulpicie, po jego zaznaczeniu trzeba najpierw wybrać skrót Ctrl+C aby skopiować go do pamięci a dopiero później ustawioną przez nas kombinację.

Na koniec filmik dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z Gloobus Preview:


źródło: webupd8.org
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety