wtorek, 27 kwietnia 2010

Instalacja JDownloader z repozytorium w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 12:39, wtorek, 27 kwietnia 2010


JDownloader to aplikacja, która pozwala zaoszczędzić sporo czasu, umożliwiając automatyczne pobieranie plików z serwisów takich jak RapidShare, MegaUpload, czy chociażby filmików z YouTube. Jest to jedno z najbardziej wszechstronnych narzędzi tego typu a do tego fakt bazowania na Javie, pozwala uruchamiać JDownloadora na praktycznie dowolnym systemie.

Do tej pory byliśmy zmuszeni korzystać z niezbyt wygodnej komendy (java -jar ścieżka-pliku.jar), bądź samodzielnie tworzyć skróty. Na szczęście pojawiło się repozytorium z którego wygodnie wgramy JDownloadera a do tego będzie on spolszczony a instalator automatycznie umieści wszystkie skróty w menu.

Dla nowych wersji Ubuntu wystarczy dodać repozytorium poleceniem:

sudo add-apt-repository ppa:jd-team/jdownloader
Natomiast w starszych, poczynając od Ubuntu Jaunty, wpisujemy następującą linijkę, zmieniając wyraz odpowiadający nazwie kodowej danej wersji systemu:

sudo bash -c "echo 'deb http://ppa.launchpad.net/jd-team/jdownloader/ubuntu NAZWA-WERSJI-UBUNTU(np: Jaunty) main' >> /etc/apt/sources.list"
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 6A68F637

Na koniec niezależnie od wersji odświeżamy listę repozytoriów i instalujemy JDownloadera:

sudo apt-get update && sudo apt-get install jdownloader
Inną ciekawą aplikacją dla Ubuntu umożliwiającą automatyczne pobieranie plików z popularnych serwisów jest Tucan. Znajdziemy go w domyślnych repozytoriach systemu.

Tucana polecałbym raczej osobom o niezbyt dużych wymaganiach, bądź słabszych maszynach, gdyż nie da się ukryć, że JDownloader niestety nie jest demonem szybkości, za to zdecydowanie nadrabia bogatą funkcjonalnością.

źródła: portalubuntu.blogspot.comwebupd8.org
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety