Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

czwartek, 15 kwietnia 2010

Instalacja powiadomień Colibri w Kubuntu 10.04

Autor: , 09:00, czwartek, 15 kwietnia 2010


Colibri to alternatywa wyświetlania powiadomień systemowych. Powiadomienia tego typu (Ayatana) charakteryzują się brakiem przycisków sterujących, dzięki temu wyglądają estetyczniej, zamknięcie następuje po krótkiej chwili samoczynnie. Charakterystyczną cechą Colibri jest też możliwość przeniesienia powiadomień do którejkolwiek krawędzi ekranu, dzięki czemu możemy lepiej dopasować wygląd pulpitu naszego pulpitu.

Narzędzie zadebiutowało Kubuntu 9.10, jednak w nowej wersji zostało usunięte, głównie za sprawą twórców Plasmy, którzy byli przeciwni biernym notyfikacjom w KDE SC 4.4. Na szczęście nie zablokowano całkowicie możliwości ich instalacji, więc osoby chętne do zmiany mogą je łatwo przywrócić.

Autorem wpisu jest GregKoval. Korekta AN.

Colibri znajdują się w repozytorium Lucid Lynx w wersji 0.1.1, czyli najnowszej stabilnej. Aby je zainstalować musimy wpisać w Konsoli polecenie:

sudo apt-get install colibri
Pakiet może wstąpić w konflikt z aktualnymi powiadomieniami więc trzeba je usunąć:

sudo apt-get remove notify-osd
i odhaczyć Powiadomienia programów w ustawieniach Tacki systemowej.Po instalacji musimy także edytować plik, który pozwoli nam korzystanie z powiadomień. Wpisujemy w konsoli:

sudo kate /usr/share/dbus-1/services/org.freedesktop.Notifications.service
Jeśli plik org.freedesktop.Notifications.service nie został znaleziony, powinniśmy go utworzyć sami wpisując w jego treści:

[D-BUS Service]
Name=org.freedesktop.Notifications
Exec=/usr/bin/colibri

Prawdopodobnie jednak plik istnieje, więc wystarczy zmienić tylko jego ostatnią linijkę na tą widoczną powyżej. Wszystkie te zmiany radzę robić z głową i zachować jakieś kopie bezpieczeństwa w razie gdybyśmy chcieli powrócić do poprzednich ustawień. Po zapisaniu pliku wystarczy sprawdzić czy wszystko działa, wpisujemy zatem w konsoli:

notify-send Hello
Powinniśmy zobaczyć podobny do tego obrazek:

Ustawień powiadomień dokonujemy w Ustawienia->Ustawienia systemowe->Pulpit->Colibri Notifications.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety