piątek, 23 kwietnia 2010

Instalacja Ubuntu 10.04 z dysku USB (Pendrive)

Autor: Adrian Nowak, 10:16, piątek, 23 kwietnia 2010


Ubuntu z racji krótkiego cyklu wydawniczego zmuszał jeszcze niedawno do wypalania wielu płyt, bądź testowania systemu w niewygodnych programach do wirtualizacji.

W miarę jak zaczęto popularyzować netbooki, które przecież nie posiadają napędów optycznych, rozwinął się także alternatywny sposób instalacji Linuksów z dysków podłączanych przez USB.

Obecnie niezależnie od posiadanego typu komputera jest to najwygodniejszy sposób na przetestowanie systemu, szczególnie, że nie musimy w tym celu niszczyć płyt jednokrotnego zapisu.

Niestety twórcy Ubuntu nie zatroszczyli się, aby ułatwić dostęp do narzędzia "wypalającego" pobrany obraz na płycie, zatem musimy je zainstalować sami, wydając w konsoli polecenie:

sudo apt-get install usb-creator-gtk
Program nie tworzy skrótów, więc wywołujemy go wpisując w konsoli:

usb-creator-gtk
Ukaże się nam proste okienko w którym wystarczy wskazać plik obrazu (iso), oraz dysk docelowy. Tutaj warto na chwilę przystanąć, by przypadkiem nie skasować danych z innego, podłączonego do komputera dysku USB.

Po wybraniu przycisku rozpoczynania, USB Creator przeniesie odpowiednie pliki na pendrive a także dopisze do niego odpowiednie dane konfiguracyjne.

Na koniec, jeśli po ponownym uruchomieniu komputera, system nie bootuje z USB, należy przejrzeć kolejność urządzeń w BIOS-ie. Tutaj rozbieżności między różnymi producentami są zbyt duże, aby można było jednoznacznie wytłumaczyć, gdzie dokładnie znajdują się te ustawienia. Zwykle w takiej sytuacji pomoże Google, bądź instrukcja dołączona do płyty głównej.

Po uruchomieniu systemu w trybie Live USB, dalsza procedura instalacyjna jest właściwie taka sama jak w przypadku startu z płyty. Jedną z niepisanych zalet wgrywania Linuksa w ten sposób jest także z pewnością cisza podczas instalacji, zamiast gorączkowego poszukiwania danych przez napęd optyczny.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety