piątek, 9 kwietnia 2010

Już 12 milionów użytkowników testuje Ubuntu 10.04!

Autor: Adrian Nowak, 09:00, piątek, 9 kwietnia 2010


Serwis LinuxPlanet ujawnił po rozmowie z Chrisem Keynonem z Canonical, że szacunkowo już teraz z Ubuntu 10.04 korzysta aż 12 milionów użytkowników. To bardzo duża liczba biorąc pod uwagę, że jest to dopiero wersja testowa a do ostatecznego wydania jeszcze niespełna trzy tygodnie.

Jednocześnie nie można pominąć ogromnego wzrostu jaki odnotował system w przeciągu ostatnich lat i na przykład statystyki sprzed dwóch lat wskazywały jedynie na 8 milionów użytkowników wszystkich wydań systemu.

Sporo osób jest pewnie ciekawych jak prowadzone są tego typu badania, nie można przecież sprawdzić ile kopii systemu sprzedano czy też jak wiele z pobranych obrazów rzeczywiście trafiło do aktywnych użytkowników. Jedyną sensowną metodą wykorzystywaną już wielokrotnie jest sprawdzanie jak wiele osób pobiera regularnie aktualizacje z serwerów Canonical.

Jak nie trudno się domyślić, tego typu dane nie są najdokładniejsze (nie wszyscy pobierają aktualizacje), nie mówiąc już o maszynach nie podłączonych do internetu. Sam wzrost jest jednak najważniejszy i dotyczy nie tylko Ubuntu ale ogólnie Linuksa i projektów open source'owych.

źródło: linuxplanet.com

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety