czwartek, 15 kwietnia 2010

Linux Mint 8 z Xfce - najciekawsze elementy

Autor: Adrian Nowak, 20:05, czwartek, 15 kwietnia 2010


Już jakiś czas temu pojawiło się wydanie Linux Mint 8, bazujące jednak wciąż na Ubuntu 9.10 i wyposażone w pulpity Xfce oraz LXDE. Standardowo posiada kilka interesujących narzędzi, które pomimo że nie są żadną nowością, to mogłyby istotnie wzbogacić także Ubuntu.


Na początku muszę wspomnieć, że w Linux Mint nikt nie przejmuje się zbytnio zamkniętymi kodekami czy narzędziami takimi jak Java (JRE), które są dołączone do systemu, co zwalnia z konieczności dodatkowego instalowania pakietu ubuntu-restructed-extras.

Najważniejsze są jednak narzędzia wpływające na poprawę bezpieczeństwa, które są właściwie graficznymi nakładkami pozwalającymi wygodnie dostosować niektóre opcje.

Do dyspozycji mamy na przykład prostą nakładkę do konfiguracji firewalla i blokowania połączeń z wybranymi domenami. Co prawda żadne z narzędzi nie dysponuje wygodnym kreatorem do dostosowania ustawień, jednak myślę, że kompletne pomijanie aplikacji związanych z bezpieczeństwem w Ubuntu mimo wszystko nie jest najlepszym wyjściem.

Sporo osób jest wręcz przekonanych, że po instalacji Linuksa ich komputery stają się twierdzami nie do zdobycia. W rzeczywistości, szczególnie kwestie bezpieczeństwa związane z przeglądarką i dodatkami, nie różnią się tak bardzo między różnymi systemami operacyjnymi. Luka w Firefoksie (czy jednym z dodatków) jest praktycznie tak samo groźna na Windowsie co Linuksie i niezależnie od wszystkiego, nie powinniśmy wyłączać myślenia wpisując gdziekolwiek hasła.

Wracając jednak do samego Minta, czasem niezwykle przydatne okazuje się także narzędzie takie jak HardInfo, które wyświetla podstawowe informacje o wszystkich podzespołach. Często początkujący użytkownicy proszą na forach o pomoc dotyczącą sprzętu, jednocześnie nie podając jego szczegółów. Domyślnie w Ubuntu można bowiem uzyskać je jedynie wydając odpowiednie polecenia w konsoli, które niestety nie są cudownie objawiane zaraz po instalacji Linuksa.

HardInfo można jednakże zainstalować również łatwo w Ubuntu według tej instrukcji.

Ostatnim już narzędziem, które widziałbym domyślnie w Ubuntu jest narzędzie do wykonywania automatycznych backupów wybranych katalogów, w tym także tych zawierających ustawienia systemowe. Nawet w Windowsie, który jest skierowany do najbardziej przeciętnych użytkowników, znajdziemy możliwość przywrócenia systemu do jednego z "punktów przywracania". Tymczasem po uszkodzeniu Linuksa nie ma już odwrotu.

Jak wspomniałem na początku, Linux Mint 8 bazuje na Ubuntu 9.10 Karmic Koala a co za tym idzie, nie ma sensu porównywać go do wydania Lucid Lynx. Domyślnym środowiskiem jest w tym przypadku Xfce 4.6.1 a sercem jądro Linux w wersji 2.6.31.

Jednocześnie udostępniono także Minta z bardzo lekkim środowiskiem LXDE i według twórców, użycie pamięci w stanie spoczynku przedstawia się następująco:

* Fluxbox: 131MB
* LXDE: 141MB
* Xfce: 154MB

Myślę, że obecnie mimo wszystko Mint nieco przegrywa z Ubuntu, które ostatnio zyskało wiele nowych funkcji a także nowy wygląd. Nie oznacza to jednak, że nie można by zapożyczyć kilku ciekawych pomysłów, czy rozważyć wykorzystanie niektórych przydatnych narzędzi.

Obrazy płyt Linux Mint 8 z można znaleźć na stronie projektu.

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety