piątek, 30 kwietnia 2010

Medibuntu - instalacja kodeków w Ubuntu 10.04

Autor: Adrian Nowak, 09:00, piątek, 30 kwietnia 2010


Sytuacja polityczna i prawna różni się bardzo znacznie w poszczególnych państwach, dlatego Ubuntu jest wyposażone jedynie w oprogramowanie, które nie budzi najmniejszych zastrzeżeń pod kątem legalności.

Niestety spora część bardzo dobrych narzędzi należy własnie do tej drugiej grupy a chyba najbardziej doskwierający jest brak niektórych kodeków. Repozytorium Medibuntu powstało właśnie po to by gromadzić tego typu pakiety i umożliwiać ich prostą instalację w Ubuntu.


Repozytorium można dodać za pomocą polecenia (wklejamy w konsoli skrótem Ctrl+Shift+V):

sudo wget --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list http://www.medibuntu.org/sources.list.d/$(lsb_release -cs).list && sudo apt-get --quiet update && sudo apt-get --yes --quiet --allow-unauthenticated install medibuntu-keyring && sudo apt-get --quiet update
Następnie można już wygodnie instalować poszczególne pakiety pojedynczymi poleceniami w konsoli, bądź wykorzystując do tego Synaptica. Warto zauważyć, że niektóre z pakietów wchodzących w skład Medibuntu znalazły się także w ubuntu-restricted-extras (URE), zatem nie należy instalować wszystkiego po kolei.

Co więcej, u mnie po instalacji wcześniej wspomnianych "ograniczonych dodatków Ubuntu", właściwie wszystkie najważniejsze typy plików multimedialnych działały bez najmniejszych zarzutów.

Wsparcie dla odtwarzania zabezpieczonych płyt DVD (brak w URE):

sudo apt-get install libdvdcss2
Zbiór niewolnych kodeków:

sudo apt-get install non-free-codecs
Zbiór kodeków dla platform 32-bitowych:

sudo apt-get install w32codecs
Zbiór kodeków dla platform 64-bitowych:

sudo apt-get install w64codecs
Zbiór kodeków dla komputerów z procesorami PPC (PowerPC):

sudo apt-get install ppc-codecs
Lista dostępnych w Medibuntu pakietów jest znacznie dłuższa i zawiera aplikacje takie jak chociażby MPlayer czy Google Earth. Pełną listę plików można przejrzeć na stronie projektu.

[źródła: medibuntu.org, ubuntronics.blogspot.com]

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety