czwartek, 22 kwietnia 2010

Największa "chmura" komputerów na świecie pod kontrolą sieciowego robaka

Autor: Adrian Nowak, 12:46, czwartek, 22 kwietnia 2010


Wszyscy zwolennicy posiadania kluczowych danych na własnym dysku mają już i bez dodatkowych informacji, sporo argumentów przemawiających za tym, że przechowywanie plików w chmurze może się skończyć bardzo nieprzyjemnie.

Do kogo należy największa chmura? Google, Microsoft, Amazon?

Nic z tych rzeczy. Jak się okazuje, największa chmura komputerów na świecie została stworzona przez robaka Conficker, który może wydawać polecenia na niesamowitą skalę. Jak podaje firma Spectre Group na ostatniej konferencji Cloud Connect w Santa Clara - "Conficker kontroluje 6,4 miliona komputerów w 230 państwach".

Jeszcze ciekawiej przedstawia się ich łączna moc, która szacunkowo obejmuje 18 milionów procesorów i transfer sieciowy na poziomie 28 terabitów na sekundę. Największa chmura komputerów na świecie jest więc botnetem używanym do wysyłania spamu i dokonywania włamań.

Największą chmurą stworzoną przez korporacje są natomiast serwery Google. Gigant z Mountain View zarządza około 500 000 maszynami z milionem procesorów. Ich przepustowość sieci wynosi około 1500 gigabitów na sekundę.

Tuż za Google plasuje się Amazon kontrolujący 160 tysięcy systemów, 320 000 procesorów i transfer na poziomie 400 gigabitów na sekundę.

Cała sprawa rzuca więc zupełnie inne światło na model cloud computing, którego wielu ludzi nieświadomie staje się częścią. Problem nie jest duży, gdy nieznany wirus wkradnie się na nasz dysk i uszkodzi pliki, lecz dopiero gdy nasza maszyna zostanie użyta zdalnie do przestępstwa, zupełnie bez naszej wiedzy.

Mimo wszystko należy zauważyć, że Conficker atakuje wyłącznie maszyny wyposażone w Windowsa, co automatycznie eliminuje z jego pola rażenia największe korporacyjne chmury działające w większości pod kontrolą Linuksa.

źródło: readwriteweb.com
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety