środa, 28 kwietnia 2010

Nowości w Fedora 13

Autor: Adrian Nowak, 10:03, środa, 28 kwietnia 2010


Ubuntu 10.04 zostanie wydane najprawdopodobniej już jutro, natomiast w tle rozwijanych jest również wiele innych ciekawych dystrybucji takich jak Fedora. Jej trzynasta wersja ma się pojawić już za nieco ponad dwa tygodnie i jak zwykle zawierać będzie wiele unikalnych funkcji.

Bardzo dużo wysiłku włożono w instalator Anaconda, który ma obecnie jeszcze lepiej zarządzać zasobami. Największe zmiany w tym sektorze dokonały się już w Fedorze 11, natomiast obecnie priorytetem jest wyeliminowanie jak największej ilości błędów oraz poprawa wydajności.

Ważną nowością będzie także automatyczna instalacja sterowników dla drukarek. Dotyczy to urządzeń zarówno podłączanych przez USB, bluetooth a także przez sieć. Identyfikacja drukarki będzie się odbywała przy wykorzystaniu ciągu urządzenia IEEE 1284, który zawiera informacje nie tylko o producencie i modelu, ale także o funkcjach drukarki. W skrócie, dzięki dodaniu do sterowników tagów RPM, system-config-printer będzie mógł wykorzystać PackageKit do wgrania odpowiednich sterowników.

Poza drukarkami, również kamery internetowe, które swojego czasu miały duże trudności we współpracy z Linuksem, mają sprawiać mniej problemów. Wspieranie coraz większej liczby kamer było realizowane już przy okazji rozwijania Fedory 10 i 12, jednak efekty wciąż nie są tak dobre, by temat ten mógł zejść na dalszy plan. Listę urządzeń, które działają out-of-box, czyli bez konieczności podejmowania dodatkowych akcji po podłączeniu, można znaleźć na stronie projektu Fedora.

Skupiono się również na wygodniejszym dopasowywaniu zestawu kolorów. Twórcy zwracają uwagę, że zarówno Windows 7 jak i Mac OS X udostępnia narzędzia pozwalające na szybkie modyfikacje tych parametrów, bez znajomości zaawansowanej konfiguracji dystrybucji. Nie chodzi jednak o sam wygląd, jednak o odpowiednie dopasowanie ustawień drukowania.

Po raz pierwszy wprowadzono także obsługę NetworkManagera, obecnego także w Ubuntu, wyłącznie za pomocą linii poleceń z trybu tekstowego. Ma to pozwolić na zdalną konfigurację ustawień na serwerach a jak dodają twórcy - uciszyć nieco zaawansowanych użytkowników, narzekających na "obniżanie poziomu trudności" Linuksa.

Widać, że model rozwoju Fedory jest znacznie spokojniejszy od Ubuntu a większość zmian jest trudno zauważalna dla przeciętnego użytkownika. Jest to więc z pewnością bardzo dobra propozycja dla osób nie lubiących zbyt częstych i licznych zmian. Trudno także zarzucić twórcom zajmowanie się błahymi drobnostkami, jak to często bywa w przypadku Ubuntu.

więcej informacji: fedoraproject.org
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety