wtorek, 27 kwietnia 2010

Pierwsza Nokia z Symbianem ^3 - wreszcie godna konkurencja dla telefonów z Androidem?

Autor: Adrian Nowak, 16:34, wtorek, 27 kwietnia 2010


Nokia jako jeden z największych producentów telefonów na świecie, ostatnio nie ma zbyt wielu powodów do radości. Z jednej strony olbrzymi sukces iPhone a tuż za nim Android debiutujący na coraz większej liczbie urządzeń. Fiński producent przygotował jednak mocną propozycję dla wszystkich, którzy wciąż są fanami znanej marki.

Model o krótkiej nazwie N8 widocznie uderza w konkurentów z dotykowym ekranem. Nokia wreszcie postarała się o świetny design, choć wcześniejsze, bardziej klasyczne modele, również nie odstawały od konkurencji.

Możliwości tego telefonu też zapowiadają go całkiem dobrze. Znajdziemy w nim na przykład nowego Symbiana 3, aparat o rozdzielczości 12 Mpix z możliwością nagrywania w HD i wyjściem HDMI, zintegrowaną telewizję internetową i darmową nawigację. Szacunkowa cena jaką na chwilę obecną podaje Nokia to 370 euro (bez podatków i opłat).

Sam sprzęt choć niewątpliwie atrakcyjny, nie jest w obecnych czasach czymś, co rzuciłoby na kolana. Szczegółowe parametry można znaleźć na stronach Nokii.

Znacznie bardziej interesujący jest sam system, powtórzę - Symbian trzeciej generacji. Zupełnie nie przypomina on wcześniejszych wersji, ma za to być dość ciekawą alternatywą dla Androidów. Nokia usilnie próbuje odtworzyć sprawdzone modele App Store i Android Market w Ovi Store jednak jest na nieco straconej pozycji ze względu na "dobieranie się do tortu" jako ostatni z dużych producentów.

Niestety pomimo faktu, że Symbian jest już od jakiegoś czasu całkowicie open source'owym projektem, ma jedna poważną wadę - nie opiera się o jądro Linuksa. Możemy więc zapomnieć o uruchamianiu programów znanych z desktopowych dystrybucji, jak to było możliwe na przykład w MeeGo.

Niezbyt wymagający użytkownik, który nie zamierza hakować telefonu a jedynie używać zaproponowanych przez producenta funkcji, powinien być z tego systemu zadowolony. Moim zdaniem nie jest to więc Android-killer, za to z pewnością ciekawa alternatywa, z mniejszą funkcjonalnością.

Jak według twórców ma działać Symbian ^3, można zobaczyć na poniższym filmiku:

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety