czwartek, 22 kwietnia 2010

Saidar - monitorowanie parametrów pracy komputera w konsoli

Autor: Adrian Nowak, 13:56, czwartek, 22 kwietnia 2010


Narzędzia konsolowe powoli odchodzą w niepamięć, za sprawą graficznych nakładek do których tak łatwo przyzwyczajają się użytkownicy. Konsola ma jednak jedną niepodważalną zaletę - działaja błyskawicznie.

W Ubuntu można właściwie całkowicie obejść się bez trybu tekstowego, jednak pytanie - po co? Równie dobrze można obsługiwać komputer bez myszy. Jeśli system zaczyna z niewyjaśnionych przyczyn zwalniać, można zwyczajnie uruchomić Monitor systemu, by sprawdzić co jest przyczyną, bądź wydać krótkie polecenie w konsoli.

Poza znanym top, który nie uwzględnia wielu kluczowych parametrów takich jak obciążenie sieci (wyświetla za to poszczególne procesy), można użyć bardziej przejrzystego saidar. W Ubuntu wgramy go poleceniem:

sudo apt-get install saidar
Po instalacji wystarczy wywołać go wpisując samo:

saidar
W naszej konsoli powinny się po tym wyświetlić podstawowe dane na temat obciążenia, dostępnej ilości pamięci operacyjnej, liczbie uruchomionych usług i wykorzystaniu poszczególnych interfejsów sieciowych.

Dodatkowo możemy dostosować czas w sekundach co jaki odświeżane będą wyniki (-d), czy przedstawić wyniki w kolorze (-c).

Po zakończeniu pracy z narzędziem wystarczy wybrać skrót klawiszowy Ctrl+C, bądź zwyczajnie zamknąć okno konsoli.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety