sobota, 10 kwietnia 2010

Synaptic zdublowany w menu Ubuntu 10.04 i kilka innych doświadczeń po testach nowego wydania

Autor: Adrian Nowak, 10:00, sobota, 10 kwietnia 2010


Ostatnio w ramach testów zainstalowałem sobie nową wersję testową Ubuntu 10.04 Beta 2. Muszę przyznać, że wiele rzeczy bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło.

Przede wszystkim system działa znacznie szybciej niż Ubuntu 9.10, co od razu zaznaczam, jest jedynie moim subiektywnym odczuciem. Normalne jest przecież, że po świeżej instalacji sprawniej uruchamiają się aplikacje i pliki niż zaśmiecanej od miesięcy starszej edycji systemu.

Nowy wygląd, który przyznam początkowo chciałem od razu zmienić, ostatecznie również okazał się dość przyjemny. Pozostawiłem nawet przyciski w obramowaniu okna z lewej strony bo chyba im szybciej do nich przywykniemy tym lepiej. Bardzo estetycznie prezentują się także "dymki powiadomień", które stylowo wpisują się w ogólny motyw.

Pozytywnie zaskoczyły mnie także zmiany w Empathy, który w niczym nie przypomina już ascetycznego notatnika a animowane okno rozmowy z ciekawym motywem i zgrabna lista kontaktów czyni powoli to narzędzie używalnym. Właściwie jedyną ujmą dla Empathy jest wciąż niezbyt dobre wsparcie dla Gadu-Gadu (ktoś jeszcze używa? ;)) o które to musimy zatroszczyć się sami.

Po raz pierwszy też nie musiałem dodatkowo bawić się z ustawieniami dla karty sieciowej w moim laptopie a pliki RMVB działały po instalacji znanego pakietu ubuntu-restricted-extras. Na razie więc jestem bardzo miło zaskoczony nowym Ubuntu.

Doszukałem się jednakże dziwnej zmiany. Otóż menedżer pakietów Synaptic znajduje się teraz zarówno w menu Programy => Narzędzia systemowe jak i System => Administracja. W tym pierwszym możemy go uruchomić bez uprawnień administratora, zatem tak naprawdę niewiele poza przeglądaniem listy pakietów zrobimy. Jest to ewidentnie bug, który prawdopodobnie zostanie w najbliższym czasie wyeliminowany.

Porównując moje doświadczenia dotyczące Ubuntu 10.04 Beta 2 z wieloma negatywnymi opiniami o systemie jakie do mnie dotarły, jestem albo niesamowitym szczęściarzem albo wydanie LTS rzeczywiście zasługuje na miano stabilnego i jest początkiem ciekawych zmian.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety