wtorek, 6 kwietnia 2010

Ubuntu One zsynchronizuje kontakty. Niestety nie za darmo

Autor: Adrian Nowak, 10:33, wtorek, 6 kwietnia 2010


Niedawno pisałem o nowych funkcjach w Ubuntu One, natomiast okazuje się, że to nie koniec nowinek jakie przygotował dla nas producent Ubuntu. W Ubuntu 10.04, którego premiera już pod koniec kwietnia ma się pojawić dodatkowo możliwość synchronizacji kontaktów między komputerem a telefonem.

Jak argumentuje Canonical, wdrożenie takiej infrastruktury wymagało sporych kosztów, zatem całość będzie darmowa jedynie przez miesiąc po wydaniu Ubuntu 10.04, natomiast później za synchronizację kontaktów będziemy musieli płacić.

Całkiem sporo rzeczy dziwi w takim postępowaniu, szczególnie, że synchronizacja kontaktów nie jest niczym niezwykłym. Użytkownicy telefonów z Androidem a co za tym idzie także konta Google mają funkcje synchronizacji poczty, kalendarza i kontaktów dostępną od razu po skonfigurowaniu telefonu i wydaje się to naturalne, że za coś tak prostego nikt nie będzie oczekiwał pieniędzy.

Canonical nawiązało przy tym współpracę z firmą Funambol, która reklamuje się właśnie mniej więcej podobnymi usługami, które dostarcza Google. No może z wyłączeniem poczty.

Tak czy inaczej Ubuntu dość silnie zahacza o rynek konkurencji i właściwie tylko kwestią czasu wydaje się uruchomienie własnej usługi pocztowej, skoro system jest coraz silniej powiązany z siecią. Z drugiej strony zastanawiam się czy przypadkiem płacenie za coś co konkurencja udostępnia za darmo (co prawda na inne platformy) jest dobrym pomysłem.

źródło: fridge.ubuntu.com

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety