piątek, 30 kwietnia 2010

Ubuntu Rescue Remix 10.04 - odzyskaj pliki z uszkodzonego systemu wykorzystując Linuksa

Autor: Adrian Nowak, 09:21, piątek, 30 kwietnia 2010


Bardzo szybko po oficjalnej premierze Ubuntu 10.04 pojawiają się różnego rodzaju remiksy. Tego typu dystrybucje z samej zasady zawierają dodatkowe oprogramowanie, zależnie od przeznaczenia danego wariantu systemu.

O ile najczęściej mało znane remiksy zawierają tylko kilka nowych programów (kosztem wcześniej obecnych), tak czasem warto się nimi zainteresować ze względu na właśnie ciekawe zestawy narzędzi, które możemy wygodnie wypróbować. Taki właśnie zbiór ma dostarczać Ubuntu Rescue Remix 10.04 - dystrybucja przeznaczona do odzyskiwania plików.

Zdecydowanie nie jest to jednak remix przeznaczony dla początkujących użytkowników, gdyż jak zaznaczają sami twórcy, większość zaawansowanych narzędzi będziemy musieli obsługiwać z poziomu linii poleceń. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie samemu powoli studiować manuale niżej wymienionych aplikacji, jednak odzyskiwanie danych to temat bardzo niszowy.

Do dodanych narzędzi można zaliczyć chociażby GNU ddrescue, Photorec, The Sleuth Kit oraz Gnu-fdisk. Najnowsze wydanie zawiera także pakiety takie jak aoetools, array-info, ext3-grep, gptsync, kpartx i scrounge-ntfs.

Obraz ISO remiksu można pobrać bezpośrednio ze strony twórców i podobnie jak standardowe Ubuntu,  umieścić na dysku przenośnym USB lub płycie CD.

więcej informacji: ubuntu-rescue-remix.org
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety