środa, 28 kwietnia 2010

Upiększanie nowego Ubuntu 10.04

Autor: Anonimowy, 12:38, środa, 28 kwietnia 2010


Ubuntu 10.04 jest pierwszym wydaniem, w którym nie jesteśmy zmuszeni do natychmiastowej zmiany motywu. Niektórzy mogą powiedzieć że już nic nie trzeba specjalnie poprawiać, ale osobiście mam bardzo wysokie wymagania dotyczące wyglądu. Z tego powodu doszukałem się kilku rzeczy, które można łatwo naprawić.

Autorem tego wpisu jest Gatto

Zacznijmy od drobiazgów. Jeżeli posiadamy mały ekran, to warto zmniejszyć wszystkie czcionki, dzięki czemu system będzie bardziej kompaktowy. Kolejną sprawą jest górny pasek zajmujący niepotrzebnie miejsce i też warto go zmniejszyć (w moim przypadku do 18 px).

Domyślnie zegar systemowy wygląda niezbyt ciekawie - godzina i data są rozpisywane tą samą czcionką i w identycznej wielkości. Na szczęście w kilka chwil możemy uzyskać następujący efekt:

1) Na początek uruchamiamy gconf-editor i przechodzimy do folderu: 'apps > panel > applets > clock_screen0 > prefs'.
2) W polu custom format wklejamy:
<span size="smaller" color="#c8c8c8">%a %d %b</span> <b>%H:%M</b>
3) Natomiast w pole format zmieniamy na: custom


Nautilus domyślnie też nie jest idealny - pozostawia za mało miejsca w pionie. Twórcy Elementary przygotowali modyfikacje nautilusa, która nie tracąc absolutnie niczego oszczędza miejsce w pionie i wygląda zdecydowanie lepiej.

Na początek dodajemy repozytorium:
deb http://ppa.launchpad.net/am-monkeyd/nautilus-elementary-ppa/ubuntu lucid main
Następnie wykonujemy dwie komendy:
sudo apt-get update && apt-get upgrade
Aby szybko zobaczyć pożądany efekt trzeba w konsoli wpisać:
sudo pkill nautilus

Gnome Global Menu jest dla wszystkich osób, które chcą zaoszczędzić trochę miejsca w pionie. Działanie tego dodatku zostało opisane już wiele razy i widać je na screenie (u góry po lewej), dlatego pokażę tylko, jak zainstalować:

Dodajemy repozytorium:
deb http://ppa.launchpad.net/globalmenu-team/ppa/ubuntu lucid main
Instalujemy:
sudo apt-get install gnome-applet-globalmenu
Później: dodaj do panelu > Gnome Menu Panel Aplet

Moją ulubioną przeglądarką jest Chrome, ale niestety nie integruje się idealnie z nowym motywem Ubuntu. Aby temu zaradzić, wystarczy zainstalować Ambiance lub Radiance, po czym przejść w menu: opcje > prywatne rzeczy > użyj systemowego paska i tytułu.


Osobiście uważam że w przypadku ciemniejszego motywu - czarne menu pod prawym przyciskiem myszy nie wygląda idealnie. Postanowiłem więc efektownie wzbogacić wygląd tego elementu dodając przeźroczystość, wraz oczywiście z rozmyciem.

Otwieramy CompizConfig i przechodzimy do: przezroczystość, jasność i nasycenie po czym w zakładce nieprzeźroczystość dodajemy "nowy" i wpisujemy:
Okna: PopupMenu | DropdownMenu
Wartość dla okien: 87

Przechodzimy do zakładki "nasycenie" dodajemy "nowy" i wpisujemy:
Okna: PopupMenu | DropdownMenu
Wartość dla okien: 0

Teraz wychodzimy z tego i przechodzimy do "rozmywaj okna", po czym ustawiamy następująco:
Prędkość rozmycia: 10.000
Filtr rozmycia: Rozmycie Gaussa
Promień rozmycia Gaussa: 4

Resztę można zostawić lub spróbować ustawić na swój sposób. Na przykład minimapa jest lepszym filtrem rozmycia, ale u mnie powodowało to bardzo obniżoną wydajność. Sam efekt przezroczystości dzięki zerowemu nasyceniu kolorów nie sprawia wrażenia "cukierkowatości", co dla wielu będzie sporym plusem. Aby poprawić efekt, można dodać jeszcze dock (w moim przypadku Docky) i po tym wszystkim otrzymujemy spójny i efektowny wygląd.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety