czwartek, 27 maja 2010

Bada, czyli pomysł Samsunga na własną platformę

Autor: Adrian Nowak, 14:55, czwartek, 27 maja 2010


Samsung Wave S8500 jako pierwszy telefon z Bada
Niedawno miałem okazję uczestniczyć w konferencji, której motywem przewodnim była nowa platforma Samsunga. Sam temat jest bardzo ciekawy, bo wygląda na to, że firma ta chce nadrobić ponad rok straty do Androida i jeszcze więcej do iPhone OS.

Bada może funkcjonować w oparciu o Linuksa, ale wcale nie musi. Wszystko uzależnione jest od urządzenia na jakim pracuje, a tutaj gama sprzętu jest znacznie szersza niż u konkurencji. Platforma będzie wykorzystywana bowiem nie tylko w smartfonach, ale także telefonach niższej klasy.

Jak Samsung zamierza w krótkim czasie wzbogacić się o dużą liczbę aplikacji? Organizując konkurs z bardzo ciekawymi nagrodami (pieniędzmi ;)). Z racji tego, że przez pewien czas będzie na blogu trwała kampania Samsunga, w razie wątpliwości mogę u źródła zapytać co i jak.

Zanim jednak przejdę do szczegółów konkursu, nie mogę powstrzymać się od porównania Bady z innymi platformami o których pisałem nie raz. Samsung nigdy nie budził we mnie szczególnej sympatii, stąd też do ich systemu podszedłem raczej sceptycznie. Nawet gigantowi takiemu jak Google, pierwsze wersje Androida wyszły dość słabo, więc nie oczekiwałem za wiele. No i jak się okazało - bardzo dobrze.

Wiele elementów pokrywa się z konkurencją. Samsung Apps to niewyszukana nazwa miejsca gdzie składowane będą aplikacje dla Bady. Co ciekawe, każdy program będzie testowany przez człowieka, co jest niespotykane w innych modelach dystrybucji. Podobno zatrudniono już kilkaset osób do tego celu, czy to się sprawdzi - jestem bardzo ciekaw.

Na zdecydowane potępienie zasługuje też brak multitaskingu. Obecnie można uruchomić jedną aplikację "systemową" (obecną domyślnie w telefonie), oraz w tle dowolną inną, która na czas wyjątków (nadchodzących połączeń itp.) jest zamrażana. Przy tym widać brak doświadczenia w tej kwestii, gdyż deweloperzy zaznaczali, że w przyszłości taki model może się zmienić, jeśli użytkownicy będą tego chcieli.

Dalej całość wygląda już na szczęście lepiej. Aplikacje możemy pisać wykorzystując plugin dla Eclipse, podobnie jak w przypadku Androida, jednak już nie z wykorzystaniem Javy a bardziej popularnego C++. Szczegółami tworzenia aplikacji dla Bady zajmę się przy innej okazji, jednak bawiąc się telefonem z tą platformą, najbardziej spodobała mi się grafika 3D, która na nowoczesnym urządzeniu na prawdę rzuca na kolana. Całość podobnie jak u konkurencji z wykorzystaniem OpenGL ES 1.1 bądź 2.0.

Konkurs

Główną nagrodą w polskiej wersji konkursu jest 100 tysięcy złotych, bądź w zagranicznej 300 tysięcy dolarów (za pierwsze miejsca). Jeśli już ktoś zdecyduje się napisać swój program, najlepiej podesłać go od razu do zagranicznego konkursu, jedynym wymogiem jest przetłumaczenie interfejsu na język angielski.

  • Miejsce 1 – 100 000 PLN
  • Miejsca 2-4 – 50 000 PLN
  • Miejsca 5-9 – 30 000 PLN
Chyba nie będzie zaskoczeniem jak napiszę, że zadaniem uczestnika konkursu jest stworzenie aplikacji dla Bady. Nagród jest całkiem sporo a aplikacji dla konkurencyjnych platform także nie brakuje, więc jest się na czym wzorować (nie zachęcam oczywiście do plagiatów). Jeśli chodzi o kryteria oceny, to one także nie są zaskakujące (potencjał, funkcjonalność, wykonanie interfejsu itp). Co trochę dziwne, liczy się także czas nadesłania pracy, więc zainteresowani nie powinni zwlekać.

Prace można przysyłać od 17 maja do końca lipca. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Samsunga.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety