wtorek, 25 maja 2010

Chakra zrywa z Arch Linux

Autor: Adrian Nowak, 11:00, wtorek, 25 maja 2010


Wiadomość, która do tej pory była niepotwierdzoną plotką, stała się rzeczywistością. Developerzy Chakry wydali oficjalne ogłoszenie o utworzeniu nowego systemu, który nie będzie bazował na repozytorium Archa.

Prace nad nim rozpoczął już tragicznie zmarły niedawno Jan Mette, który przygotował większość nowych pakietów. I to będzie właśnie główna zmiana w systemie. Nowa Chakra ma bazować na własnym repozytorium ze specjalnie przygotowanym zestawiem pakietów.

Autorem wpisu jest GregKoval. Korekta AN.

Repozytorium będzie składało się z trzech części:

Core, czyli główny zestaw pakietów potrzebny do pracy systemu. Platform - X-y, sterowniki i zestaw aplikacji i zależności potrzebnych do budowy KDE SC i Desktop, czyli środowisko i inne programy działające pod KDE. Z zestawu już wcześniej znikło KDE-legacy, czyli specjalny dział repozytorium za pomocą, którego można było zainstalować Pulpit KDE3. Nie będzie też miejsca na GNOME i aplikacje GTK.

Oprócz zmiany repozytorium, w przyszłości autorzy Chakry chcą także zrezygnować ze sławnego menedżera pakietów Archa, czyli Pacmana na rzecz własnego projektu o nazwie Akabei, który jest już w zaawansowanej fazie projektowania i pomyślnie przechodzi testowanie. Także osoby chcące tworzyć własne pakiety binarne otrzymają nowe narzędzie, które pozwoli na tworzenie dodatkowych pakietów, które nie znalazły się w oficjalnym repozytorium (obecnie ok. 900 pakietów).

Osoby, które zainstalowały poprzednią wersję Chakry nie będą zmuszane do przechodzenia na nowy system, który obecnie znajduje się w fazie pre-alfa i przeznaczony jest głównie dla testerów oraz developerów. Prace nad poprzednią wersją będą nadal kontynuowane.

Wracając do nowej wersji, developerzy nie zdecydowali się na umieszczenie w niej najnowszej wersji KDE SC 4.5, gdyż przysporzyłoby to im dodatkowej pracy, którą chcieliby przeznaczyć na inne projekty. Główne cechy Chakra GNU/Linux Poix to:

* Kernel 2.6.33.4-1
* KDE 4.4.3
* Xorg-Server 1.7.6
* Catalyst-10.4
* NVIDIA 195.36.24-1

W tej chwili wszystkie pakiety dostępne są tylko dla architektury i686. Obrazy płyt można pobrać ze strony projektu w SourceForge.net, natomiast nowe repozytorium znajduje się w podwitrynie Chakry.

więcej informacji: chakra.sourceforge.net
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety