piątek, 14 maja 2010

Chrome OS już wkrótce - wygląda świetnie!

Autor: Adrian Nowak, 13:29, piątek, 14 maja 2010


Dystrybucja, która miała działać niemal w całości w "chmurze" i uruchamiająca się w kilka sekund, zdecydowanie nie rodziła nawet podejrzeń o wykorzystywanie trójwymiarowych efektów pulpitu. Jak się okazuje, Chrome OS może nas jeszcze bardzo zaskoczyć.

Na stronach projektu Chromium udostępniono wiele informacji na temat nowego systemu, bogato ilustrowanych screenami. Przyznam, że są wręcz zaskakujące, bo nagle system, który miał być wyposażony jedynie w przeglądarkę, bez problemu poradzi sobie także z lokalnymi plikami czy multimediami.

Jak widać na powyższych zrzutach, przełączanie między poszczególnymi oknami czy kartami, będzie się odbywało najprawdopodobniej z wykorzystaniem efektów podobnych do tych znanych z Mac OS, czy linuksowego Gloobus Flow. Dodatkowo przełączanie między oknami będzie mogło być wywoływane poprzez skróty klawiszowe i gesty.

Inne informacje, takie jak aktywne chaty, czy przeglądarki plików mają być umieszczone w niezależnych panelach, które podobnie jak w standardowym linuksowym środowisku, będziemy mogli przypiąć do stałego wyświetlania ponad innymi oknami.

Zależnie od urządzenia z którym będzie dostarczany system, modyfikowane będzie także jego środowisko, co w przypadku tabletów nie jest nowością, jednak cieszy także optymalizacja pod kątem netbooków, czy komputerów z większymi ekranami.

Wydawać by się mogło, że Google nie ma pojęcia o tworzeniu własnych systemów operacyjnych, jednak przykład Androida, który niedawno wyprzedził iPhone OS, może być dowodem na to, że gigant z Mountain View kryje w sobie wielki potencjał a błędy, które towarzyszyły początkowym wersjom systemu dla telefonów będą dobrą nauczką i pozwolą lepiej wbić się w rynek komputerów.

Co ciekawe, pojawiają się informacje, że Chrome OS już za dwa tygodnie będzie sprzedawany z netbookami Acera opartymi o architekturę ARM. Jeśli to prawda, już niedługo może wkroczyć także na tablety a tym samym zagrozić pozycji Apple, które ostatnio jest atakowane z każdej strony.

[źródła: venturebeat.comdev.chromium.org/user-experience]

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety